Ciekawostki

Ten kościół dawniej był zamkiem. To tam znajduje się Święty Graal? [ZDJĘCIA]

2025-02-12 9:53

W województwie warmińsko-mazurskim znaleźć można wiele ciekawych zabytków. Zamki, strażnice czy kościoły to tylko niektóre z nich. Jeden obiekt jednak nieco wyróżnia się na tle innych. Budowla dawniej pełniła funkcje zamku krzyżackiego, a następnie zamieniono ją w kościół. O jakiej budowli mowa? Odpowiedź poniżej.

W Bezławkach stoi kościół, który dawniej był… zamkiem krzyżackim

Wieś Bezławki leży w powiecie kętrzyńskim, a dokładnie w gminie Reszel. Niewielką miejscowość założono w 1371 roku, w tym okresie powstała tu strażnica krzyżacka. Nad miejscowością na wzgórzu góruje kościół kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela, należący do parafii katolickiej w Wilkowie, który pierwotnie pełnił funkcję zamku krzyżackiego. Powstał pod koniec XIV wieku na miejscu pierwszej, drewnianej strażnicy. Składał się z dwukondygnacyjnego skrzydła mieszkalnego oraz dziedzińca otoczonego kamiennym murem obronnym z czterema basztami i bramą wjazdową. Gdy zamek stracił znaczenie militarne w 1513 roku został zaadoptowany na kościół, a dziedziniec przekształcono w cmentarz.

W latach 1402-1404 mieszkał w nim litewski książę Świdrygiełło, najmłodszy brat króla Władysława Jagiełły. Sam zamek po latach stracił swoje znaczenie militarne. Dlatego w 1513 roku przekształcono ten obiekt w katolicki kościół, a później w ewangelicki zbór. Na początku XVIII wieku do świątyni dobudowano masywną wieżę. Zachował się układ architektoniczny dawnego zamku oraz dolne partie murów obronnych. Na dawnym dziedzińcu i poza murami obronnymi znajdują się groby z XIX i początku XX wieku.

Święty Graal w kościele w Bezławkach? Kielicha nigdy nie odnaleziono

Z kościołem w Bezwławkach wiąże się wiele tajemnic. Obiekt przeszedł remont w latach 1985-1989. Wtedy właśnie natrafiono na osiem metalowych trumien, które były puste. Znajdowały się one w krypcie grobowej.

Kolejna legenda, jaka krąży o tym kościele, to taka, że mógł tam znajdować się Święty Graal. W XI wieku słynny kielich miał przybyć na tereny Litwy z Anglii. W 1066 r. w bitwie pod Hastings zginął król Anglii Harold Godwinson. Po tym wydarzeniu jego dzieci opuściły kraj zajęty przez Wilhelma Zdobywcę. Miały zabrać ze sobą Świętego Graala i przez tereny Litwy i Ruś Kijowską chciały dotrzeć do Bizancjum. Dwóch synów zmarłego króla miało pozostać na Litwie, gdzie pozostał także kielich, który wiele lat później trafił w ręce księcia Świdrygiełly i tak w 1402 roku miał znaleźć się w Bezławkach. Latem 1520 roku oddziały tatarskie podeszły pod wieś i wtedy Graal miał zostać zamurowany w ścianie kościoła. Od tego czasu słuch o artefakcie zaginął.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Zabytkowy kościół w Soninie
Czy wiesz, w którym mieście Warmii i Mazur znajduje się ten zabytek? Sprawdź swoją wiedzę w quizie
Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Dom Mendelsohna?
Czy wiesz, w którym mieście Warmii i Mazur znajduje się ten zabytek? Sprawdź swoją wiedzę w quizie