Awaria prądu w Olsztynie 15 października. Co się stało?
We wtorek wieczorem między godz. 20, a 21 doszło do awarii w Olsztynie. W wielu mieszkaniach chwilowe odłączenie prądu spowodowało wyłączenie m.in. urządzeń przekazujących sygnał internetowy, komputerów czy telefonów, w związku z czym wiele osób na lokalnych grupach dyskusyjnych w internecie zaczęło dociekać przyczyn awarii. W niektórych lokalizacjach prądu nie było dłużej.
Biuro prasowe Energa-Operator poinformowało w środę PAP, że "awaria spowodowana została zwarciem, w wyniku którego doszło do uszkodzenia przekładnika systemu rozdzielni wysokiego napięcia (110 kV), na stacji elektroenergetycznej Olsztyn I". Dodano, że przez około 30 minut dostaw energii pozbawiona była część Olsztyna (około 9,5 tysiąca odbiorców) oraz przez około 10 minut rejon Dobrego Miasta (około 11 tysięcy odbiorców).
Wyjaśniamy przyczyny i przebieg zdarzenia. Wykluczamy działanie osób trzecich - zapewniło biuro komunikacji i promocji Energa-Operator.
Tajemniczy rozbłysk na niebie. Czy ma coś wspólnego z awarią prądu?
W sieci pojawił się także film nagłego, bardzo jasnego rozbłysku na niebie, który był zupełnie inny, niż np. błyskawica. Rozbłysk był zbieżny w czasie z awarią, stąd wzbudził u wielu ludzi niepokój.
Jak nieoficjalnie ustaliła PAP w Energa-Operator widoczny na niebie jasny rozbłysk wiązał się z awarią na stacji elektroenergetycznej Olsztyn I.
Obecnie w Olsztynie i okolicach prąd już jest, ale z danych umieszczanych na mapie Energa-Operator (aktualizowanej przez operatora na bieżąco) wynika, że w kilku miejscach w kraju doszło do awaryjnych wyłączeń. Po godzinie 14. aktualizowana mapa pokazywała, że awaryjne wyłączenia dotyczą pięciu miejsc w kraju m.in. w woj. pomorskim, w woj. warmińsko-mazurskim, a także w okolicach Konina.
Planowane wyłączenia prądu
Oprócz wyłączeń awaryjnych w kilku województwach prowadzone są wyłączenia planowe. Dotyczy to części woj. zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego.
Przedstawiciel Energa-Operator Grzegorz Baran poinformował, że informacja o wyłączeniach planowych jest przekazywana z co najmniej pięciodniowym wyprzedzeniem, za pomocą strony internetowej oraz ogłoszeń rozwieszanych w miejscu planowanego wyłączenia.
Obecnie Energa-Operator, poza niezbędnymi pracami eksploatacyjnymi, prowadzi znaczne inwestycje związane z rozbudową i modernizacją sieci dystrybucyjnej, dot. one m.in. wdrożenia rozwiązań z zakresu sieci inteligentnych, a także infrastruktury komunikacyjnej umożliwiającej zdalny pomiar zużycia energii - przekazał.
Zapewnił, że efektem tych prac będzie m.in. szybsze usuwanie ewentualnych awarii oraz dostęp do danych pomiarowych w czasie rzeczywistym. Dodał, że wyłączenia planowe widoczne na mapie dotyczą niewielkiej liczby odbiorców, spośród ponad 3,4 miliona przyłączonych do sieci.
Polecany artykuł:
Ta uliczka w Olsztynie zachwyca o każdej porze roku. Zobacz, jak prezentuje się jesienią [ZDJĘCIA]