Spis treści
- Najstarszy drewniany kościół na Warmii i Mazurach
- Historia kościoła w Wieliczkach sięga niemal 500 lat
- Wyjątkowe wnętrze świątyni
- Msze święte w kościele w Wieliczkach
Najstarszy drewniany kościół na Warmii i Mazurach
Zwiedzając województwo warmińsko-mazurskie, warto zatrzymać się także w mniejszych miejscowościach, które często skrywają cenne zabytki. Jednym z takich miejsc jest niewielka wieś Wieliczki, położona w południowo-wschodniej części powiatu oleckiego. To właśnie tutaj znajduje się wyjątkowa świątynia – najstarszy drewniany kościół na Warmii i Mazurach. Został on wybudowany na wzniesieniu, w centrum wsi.
Historia kościoła w Wieliczkach sięga niemal 500 lat
Budowa pierwotnego kościoła rozpoczęła się w 1552 roku. Niestety, w 1656 roku został on doszczętnie zniszczony przez najazd tatarski, podobnie jak cała wieś. Dwa lata później rozpoczęto budowę nowej świątyni, która jednak w 1674 roku padła ofiarą potężnego huraganu. Obecny kościół wzniesiono w 1676 roku i przetrwał do dziś. Pod jego posadzką znajdują się dwie krypty grobowe, które w XIX wieku zostały zasypane. Podczas generalnego remontu w latach 1925–1927, przy okazji montażu instalacji grzewczej, odkryto w nich 23 XVII-wieczne trumny.
Kościół od momentu powstania aż do 1945 roku służył wspólnocie ewangelickiej. Po II wojnie światowej został przejęty przez katolików i funkcjonuje do dziś.
Wyjątkowe wnętrze świątyni
Wnętrze świątyni zachwyca barokowym wystrojem. Główny ołtarz, bogato zdobiony, wykonany został w 1708 roku przez snycerza Bildhauera Schöbela z Olecka. W podobnym stylu utrzymana jest ambona, ufundowana w 1712 roku przez proboszcza Michała Giżyckiego i jego żonę Catarinę von Prauswaldin. Na północnej ścianie, po lewej stronie wejścia do zakrystii i naprzeciwko ambony, znajduje się boczny ołtarz pochodzący z 1654 roku — jedyny zachowany element z wcześniejszej świątyni zniszczonej w 1674 roku.
Przeciwnie do ołtarza głównego znajduje się chór muzyczny z bocznymi emporami, wsparty na dziesięciu filarach. Organy znajdujące się na chórze prawdopodobnie pochodzą z 1876 roku. Zostały zniszczone przez Rosjan w czasie I wojny światowej, a następnie odrestaurowane w 1920 roku przez organmistrza Nowaka z Królewca. W świątyni znajduje się także chrzcielnica z XIX wieku, zawierająca elementy swojej poprzedniczki z 1660 roku.
Msze święte w kościele w Wieliczkach
Kościół wciąż pełni swoją pierwotną funkcję – odprawiane są w nim regularnie msze święte. Nabożeństwa odbywają się w niedziele i uroczystości o godzinie 8:00 oraz 11:00, a w dni powszednie o godzinie 17:00.

