Turystyka

Ta wieś na Warmii wyróżnia się na tle innych. Można tam zobaczyć Warmińskie Straszydła

2025-04-29 10:27

W województwie warmińsko-mazurskim zwiedzać można wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc. Nasz region może się pochwalić nie tylko pięknymi miastami leżącymi nad jeziorami i wśród lasów. Wyróżniają się też wsie. Jedna z nich jest wyjątkowa, bo można w niej zobaczyć Warmińskie Straszydła. O jakiej miejscowości mowa? Odpowiedź w artykule poniżej.

Wyjątkowa wieś na Warmii. Węgój to wioska Warmińskich Straszydeł

Na Warmii i Mazurach nie brakuje wyjątkowych miejscowości, które wyróżniają się nawet na tle kraju. Nasz region był wielokrotnie wybierany przez filmowców. We wsi Nastajki, w Starym Młynie kręcono serial TVP „Nad Rozlewiskiem”. Inne mogą poszczycić się wyjątkową historią, np. Krutyń była schronieniem dla pruskiego księcia Albrechta Hohenzollerna przed epidemią dżumy. Bogate dzieje ma także Orzechowo pod Olsztynkiem, które jest prawie wyludnione, mieszka tam kilka osób. Jeszcze inne wsie mogą pochwalić się niezwykłą tematyką, jak miejscowość Zalesie, gdzie istnieje prawdziwa Wioska Smerfów. Innym motywem przewodnim może pochwalić się Węgój, gdzie można poznać Warmińskie Straszydła.

Węgój leży na Warmii, w powiecie olsztyńskim, w gminie Biskupiec. To tam można poznać lokalne baśnie i legendy, które spisali m.in. zbieracze folkloru ludowego w wiekach XVIII i XIX, np. Max Toeppen. Poprzez grę terenową można bliżej zrozumieć dawne wierzenia, a także bliżej poznać takie postacie jak: Kłobuk, Gierach, Smętek, Topich, Czarownica, Babojędza, Wiła, Diabeł, Zmory, Ałna, Kałutki. W trakcie gry można odnaleźć skarb Kłobuka i Smętka, ale nie tylko. Bo odwiedzając Warmińskie Straszydła można nacieszyć się widokiem pól, lasów i łąk, a nawet zobaczyć, jak się doi krowę, karmi kury. Wieś Warmińskich Straszydeł jest idealnym miejscem dla spragnionych przygód, gdzie można poznać obyczaje ludowe, skorzystać ze ścieżki rowerowej, wypocząć na pięknie zagospodarowanej plaży nad jeziorem Węgój, posmakować prawdziwego wiejskiego jadła, posłuchać warmińskich opowieści, zobaczyć występ zespołu regionalnego w oryginalnych strojach ludowych, uczestniczyć w lekcji regionalnej oraz pokazie ogni na łonie natury.

Wioska działa przez cały rok. Opiekuje się nią Stowarzyszenie Wszechstronnego Rozwoju „Pasja” ze Stryjewa koło Biskupca.

Węgój ma długą historię. Jej początki sięgają XIV wieku

Niemiecka nazwa wsi „Wengoyen” była przekształconą formą nazwy pruskiej oznaczającej dąbrowę. Dzieje założenia wsi sięgają roku 1379. Ówczesny biskup warmiński Henryk III Sorbom nadał swoim dworzanom - Teodorykowi Streuwben i Kasprowi z Bażyn po 40 włók jako majątki chełmińskie. W latach 1709–1711 wieś spustoszyła epidemia dżumy. W 1783 roku miejscowość składała się zaledwie z 19 domów. Jednak już w 1939 r. mieszkały tam 683 osoby. Z kolei w 2010 r. Węgój zamieszkiwało 367 osób.

Wieś skrywa także inne atrakcje. Przez miejscowość przebiega szlak rowerowy o długości 34 km. Trasa wiedzie przez Biskupiec - Stanclewo - Węgój – Biskupiec. Są także zabytki:

  • skansen maszyn rolniczych, w którym znajdują się m.in. młockarnie, żniwiarki, pługi, kultywatory, sanie, żarna kamienne, siewniki ręczne, grabiarkę i dużo drobniejszego sprzętu;
  • kościół pw. Chrystusa Króla wzniesiony w latach 1937–1938;
  • neogotycka kapliczka przydrożna zlokalizowana w centrum wsi.
Olsztyn Radio ESKA Google News
Eska Summer City Olsztyn! Lecimy na Warmię i Mazury