Spis treści
- Mazury to turystyczny raj. Znajdują się tam tysiące malowniczych jezior
- Mikołajki to „mazurski Sopot”. Co warto tam zobaczyć?
- Mazurski Park Krajobrazowy
- Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno
- Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
- Muzeum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu
- Osada Galindia
- Spływy kajakowe rzeką Krutynią
Mazury to turystyczny raj. Znajdują się tam tysiące malowniczych jezior
Mazury to popularny wśród turystów region, który jest wybierany przez osoby, które chcą odpocząć od miejskiego zgiełku i hałasu na łonie natury, w otoczeniu malowniczych jezior, lasów i plaż. Charakterystycznymi elementami krajobrazu są także przydrożne aleje drzew, pałace oraz dwory z założeniami parkowo-ogrodowymi, cmentarze ewangelickie, obiekty dawnych linii kolejowych, a także pozostałości wczesnośredniowiecznych (XI–XII w.) posągów nagrobnych lub przedstawień bóstw pruskich plemion, czyli tzw. baby pruskie.
Region ten nazywany jest też Krainą Tysiąca Jezior. I tu pojawia się znaczący błąd, bo na Mazurach jest około 2600 takich akwenów. Do najpopularniejszych z nich należą Śniardwy, które jest największe w Polsce, dlatego nazywane jest „mazurskim morzem”, Mamry, Tałty, Kisajno czy Niegocin.
Największym mazurskim miastem jest Ełk, który zamieszkuje około 60 tys. mieszkańców. Jednak do popularnych destynacji należą też takie miejscowości jak Giżycko, Mrągowo, Ryn czy Mikołajki. To ostatnie miasto nazywane jest „mazurskim Sopotem” ze względu na ogromną liczbę turystów z Polski i zagranicy, odwiedzających tę piękną miejscowość oraz jej okolice.
Mikołajki to „mazurski Sopot”. Co warto tam zobaczyć?
Mikołajki to nie tylko „mazurski Sopot”, który jest chętnie wybierany przez turystów na letni relaks. Położone w sercu Mazur, oferują mnóstwo atrakcji, które zadowolą miłośników natury, historii oraz aktywnego wypoczynku Miasto to jest również żeglarską stolicą Polski, a to ze względu na położenie wśród jezior. Mikołajki są doskonałą bazą wypadową do odkrywania Jeziora Śniardwy, Mikołajskiego i Tałty. Można samodzielnie wynająć jacht lub skorzystać z zorganizowanych rejsów. To niezapomniana przygoda dla rodzin z dziećmi, a także dla par, które chcą poczuć romantyczny klimat. Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Mikołajek?
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski Park Krajobrazowy rozciąga się na terenie gmin: Piecki, Mrągowo, Świętajno, Ruciane-Nida, Mikołajki, Orzysz i Pisz. Celem jego utworzenia było zachowanie wartości malowniczego, jeziornego krajobrazu polodowcowego, bogatej fauny i flory, a także wartości kulturowych i historycznych Polski północno-wschodniej. W regionie, w którym powstał park ścierają się wpływy klimatu kontynentalnego i morskiego z czynnikami lokalnymi, tworząc specyficzny mikroklimat. To na jego terenie leży jezioro Śniardwy o powierzchni 11 416 ha (wraz z jeziorami Kaczerajno i Seksty). Inne większe jeziora to: Bełdany (940,6 ha), Mokre (814,78 ha), Łuknajno (692,3 ha), Mikołajskie (498 ha), Warnołty (465 ha) i Zdróżno (252,3 ha). W dorzeczu Krutyni znajduje się ponad 20 małych, śródleśnych jeziorek dystroficznych. W parku leży też część Puszczy Piskiej wraz z słynną wśród kajakarzy rzeką Krutynią.
Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno
W odległości około 5 km do Mikołajek znajduje się jezioro Łuknajno. Wokół akwenu stoją trzy wieże do obserwacji ptactwa wodno-błotnego. Wejście na wieże jest bezpłatne. Jezioro jest znane jako wyjątkowe siedlisko łabędzia niemego, corocznie gniazduje tu od kilkunastu do kilkudziesięciu par. To idealne miejsce na spokojny spacer czy wycieczkę rowerową, podczas której można obserwować nie tylko łabędzie, ale też bogactwo innych gatunków ptaków.
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
Park im. prof. Benedykta Dybowskiego oferuje około półtoragodzinny spacer z przewodnikiem, podczas którego spotkać można dzikie zwierzęta, takie jak: jelenie, żbiki, wilki, łosie, dziki, sowy, bociany, orły czy żubry. Dodatkową atrakcją jest możliwość karmienia zwierząt, co stanowi dodatkową atrakcję nie tylko dla dzieci, ale nawet dla dorosłych.
Muzeum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu
Pranie to niewielka osada położona w sercu Mazur, niedaleko Rucianego-Nidy, na terenie Puszczy Piskiej i nad Jeziorem Nidzkim. To właśnie w samym sercu mazurskich lasów, mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich poetów – Konstanty Ildefons Gałczyński. Na jego cześć w dawnej leśniczówce utworzono całoroczne muzeum. Oprócz ekspozycji dzień twórcy, w obiekcie organizowane są także koncerty i wieczorki poetyckie.
Osada Galindia
Na trasie Mikołajki - Ruciane-Nida, nad jeziorem Bełdany, znajduje się osada, która od kilku lat swoim niepowtarzalnym klimatem przyciąga rzesze gości. Okolice Iznoty już od V wieku p.n.e. do XIII wieku n.e. zamieszkiwały plemiona Galindów. Ludy te żyły w przyjaźni z naturą, tworząc model demokracji opartej o wspólny język oraz tradycje obyczajowe i religijne. Przed kilku laty Cezary Kubacki odnalazł legendy ludu Galindów i wskrzesił ich we współczesnym świecie. Odwiedzającym polecić można Bursztynową Komnatę, zbiór wyrobów ilustrujących czas przeszły, stanowiący jednocześnie głębokie przesłanie dla następnych pokoleń, pieczary, termy oraz skansen Galindów.
Spływy kajakowe rzeką Krutynią
Spływy kajakowe rzeką Krutynią, od której nazwę wzięła pobliska wieś, są jedną z popularniejszych atrakcji wśród mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego oraz turystów. Dostępne są trasy o różnej skali trudności. Można wybrać się na spływ dwugodzinne, sześciogodzinne, a nawet ośmiogodzinne. Nurt rzeki jest spokojny, a głębokość niewielka. Inną atrakcją może być spływ łodziami pychowymi, które stanowią alternatywę dla kajaków. W tym przypadku łódź jest obsługiwana przez sternika, a „pychówki” mogą pomieścić więcej osób. Dodatkowo chętni mogą wspiąć się na ponad 10-metrową drewnianą wieżę widokową wybudowaną przy moście nad Krutynią w Wojnowie. Pozwala ona podziwiać nie tylko piękno tej rzeki, ale również jezior: Duś, Nidzkiego i Bełdany, a także lasy Puszczy Piskiej.
Jak widać, Mazury to mnogość atrakcji turystycznych, z których warto skorzystać podczas odpoczynku w tym rejonie. Tam każdy znajdzie coś dla siebie: zabytki sakralne i militarne, zamki, muzea historyczne, bunkry z II wojny światowej, parki rozrywki, punkty widokowe na jeziora, czy też miejsca, w których zobaczyć można zwierzęta to tylko część z tego, co oferuje ta kraina.
