Światła przeciwmgłowe. Jak prawidłowo z nich korzystać, by nie dostać mandatu i punktów karnych?

i

Autor: Unsplash: Sam Jotham Sutharson Światła przeciwmgłowe. Jak prawidłowo z nich korzystać, by nie dostać mandatu i punktów karnych?

Światła przeciwmgłowe. Jak prawidłowo z nich korzystać, by nie dostać mandatu i punktów karnych?

2022-10-28 9:02

Jesień i zima to zdecydowanie najtrudniejszy okres dla kierowców. Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu i poranne mgły znacznie ograniczają widoczność na drodze. By nie narażać siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo, powinniśmy wówczas pamiętać o światłach przeciwmgłowych. Jak korzystać z nich poprawnie, by nie dostać mandatu i punktów karnych?

Złe używanie świateł przeciwmgłowych jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców jesienią

Rozpoczęła się jesień, a wraz z nią gorsze warunki atmosferyczne. Szczególnie uciążliwe dla kierowców są gęste mgły utrudniające widoczność na drogach. By nie narażać siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo, powinniśmy wówczas pamiętać o korzystaniu ze świateł przeciwmgłowych. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak używać ich zgodnie z przepisami. Złe używanie świateł przeciwmgłowych jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców jesienią. A za to grozi mandat i punkty karne, które zgodnie z nowymi przepisami będą ważne przez dwa lata.

Światła przeciwmgłowe. Jak prawidłowo z nich korzystać?

Kierowcy poruszający się samochodami wyposażonymi w światła przeciwmgłowe mają obowiązek używania przednich świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, które mogą być spowodowane mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami mającymi wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Przednich świateł przeciwmgłowych możemy używać od zmierzchu do świtu na drodze krętej, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Drogi kręte to takie, na których występują liczne zakręty. Są one oznaczone znakami drogowymi: A-3 „niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo” lub A-4 „niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo” z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-5 wskazującą początek drogi krętej.

Tylne światła przeciwmgłowe można włączać wraz z przednimi w warunkach, gdy przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W momencie, gdy pogoda się poprawi, należy je natychmiast wyłączyć.

Mandat i punkty karne za złe używanie świateł przeciwmgłowych

Światła przeciwmgłowe mogą oślepiać innych kierowców. Dlatego tak ważne jest, by włączać je tylko i wyłącznie w wypadku wystąpienia mgły. Używanie ich do jazdy w dobrych warunkach atmosferycznych grozi mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych. Z kolei, jeżeli kierowca nie włączy tylnego światła przeciwmgłowego przy złej widoczności, grozi mu mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.

Nieprawidłowe używanie świateł – za co można dostać mandat i punkty karne? [LISTA]

Mandat i punkty karne kierowcy mogą otrzymać nie tylko za światła przeciwmgłowe. Pełną listę kar w kwestii nieprawidłowego używania świateł przygotował yanosik.pl.

 • Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza 200 zł, 2 pkt karne.
 • Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza 100 zł, 2 pkt karne.
 • Niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania 100 zł, 0 pkt karnych.
 • Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu 300 zł, 4 pkt karne.
 • Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu 100 zł, 2 pkt karne.
 • Jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej 100 zł, 0 pkt karnych.
 • Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby 200 zł, 4 pkt karne.
 • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności 150-300 zł, 3 pkt karne.
 • Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami 200 zł, 3 pkt karne.
 • Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych 100 zł, 2 pkt karne.
 • Używanie "szperacza" podczas jazdy 100 zł, 0 pkt karnych.
 • Zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych 300 zł, 3 pkt karne.
 • Umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne 200 zł, 0 punktów karnych.
 • Nieuprawnione umieszczanie w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie – 20 – 5000 zł + konfiskata, 3 pkt karne.
 • Naruszenie przepisów przez kierującego pojazdem przewożącym zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat, w tym: niewłączenie świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży 200 zł, 2 pkt karne.
 • Niedopełnienie przez kierującego autobusem szkolnym obowiązku: włączenie świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci 200 zł, 2 pkt karne.

Ustawienie świateł w aucie sprawdzisz za darmo

Od czwartku 20 października do 15 grudnia potrwa policyjna kampania "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo", której celem jest uświadomienie kierującym wpływu jakości i stanu oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.W ramach akcji kierowcy będą mogli sprawdzić ustawienie świateł w swoim aucie. Więcej na ten temat przeczytasz w materiale: Bezpłatne ustawienie świateł w samochodzie. Kiedy i gdzie?

Policyjny pościg okiem kamery. Tak z bandziorami walczą polskie służby