Świadczenie honorowe. Komu przysługuje "dodatkowa emerytura"?
Świadczenie honorowe, zwane również "dodatkową emeryturą" przysługuje wszystkim seniorom, którzy ukończyli 100 lat. Jest to specjalne comiesięczne świadczenie wypłacane bez względu na to, czy stulatek otrzymuje już emeryturę, rentę lub inne świadczenie. Złożenie wniosku z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia koniecznie jest jedynie w przypadku, gdy senior nie pobiera świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub z innego organu emerytalnego.
Ile wynosi świadczenie honorowe?
Wysokość świadczenia honorowego może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana "dodatkowa emerytura" nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości.
Nowa stawka "dodatkowej emerytury" od marca 2023 roku
Do końca lutego 2023 roku dla wszystkich nowych stulatków świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto. Seniorzy, którzy setne urodziny będą obchodzić od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku, otrzymają nieco wyższe świadczenie w kwocie 5540,25 zł brutto miesięcznie.
Polecany artykuł:
Świadczenie honorowe wypłacać może zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jak i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.