Tramwajowy projekt będzie miał ciąg dalszy

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyn Tramwajowy projekt będzie miał ciąg dalszy

Sprawa firmy z Hiszpanii i Gminy Olsztyn zakończyła się ugodą. Koniec sporu z FCC [AUDIO]

2020-12-09 16:24

Sąd Okręgowy w Olsztynie umorzył postępowanie w sprawie dotyczącej zerwania kontraktu na budowę linii tramwajowych w stolicy Warmii i Mazur. Sąd podjął taką decyzję z uwagi na to, że strony tego sporu doszły do porozumienia i zawarły ugodę przed mediatorem.

Na olsztyńskiej starówce mężczyzna zasnął w… fotelu Świętego Mikołaja

Jest ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie rozwiązania umowy z hiszpańską firmą FCC, któa miała wybudować w Olsztynie tramwajową trakcję. W zakończeniu wieloletniego postępowania pomogła mediacja.

Decyzja Sądu kończy spór w sprawie z powództwa firmy FCC Construccion S.A. w Barcelonie przeciwko Gminie Olsztyn o zapłatę blisko 322 mln zł za zerwanie kontraktu na budowę linii tramwajowych w Olsztynie oraz z powództwa wzajemnego Gminy Olsztyn przeciwko FCC Construccion S.A. o zapłatę ponad 128 mln zł - kwoty wartości zwiększenia robót w zakresie odpowiadającym FCC powiększonej m.in. o kwoty zapłacone dla podwykonawców FCC i kwotę zwiększonego wynagrodzenia Inżyniera Kontraktu - mówi Olgierd Dąbrowski – Żegalski, Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Posłuchaj: Olgierd Dąbrowski – Żegalski, Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie o zakończeniu sporu z hiszpańską firmą

Umowa z hiszpańskim FCC na budowę tramwajowej trakcji i zajezdni została podpisana w 2011 roku. Jednak - w związku z wyraźnym brakiem postępu prac - prezydent Olsztyna zdecydował o odstąpieniu od niej na początku sierpnia 2013 roku.

FCC zdecydowała się w 2015 roku wystąpić do sądu o ponad 300 mln złotych z tytułu utraconego kontraktu. Jednocześnie gmina Olsztyn wniosła pozew wzajemny, o ok. 37 mln złotych - bo o tyle droższe okazały się prace po wyborze nowych wykonawców tramwajowego projektu.

Sprawa dotycząca olsztyńskich tramwajów wpłynęła do Sądu Okręgowego w Olsztynie w dniu 21 maja 2015 r., a pierwszy termin rozprawy odbył się w dniu 26 września 2016 r. Materia tej sprawy była bardzo obszerna (ponad 80 tomów akt, czyli ponad 16 tys. kart) i miała bardzo skomplikowany charakter - mówi rzecznik sądu.

Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?

Długotrwały proces nie dawał nadziei na rychłe zakończenie postępowania. Hiszpańska strona zaproponowała więc podpisanie ugody. Postanowieniem olsztyńskiego Sądu Okręgowego sprawa została skierowana do mediacji, które zostały sfinalizowane 4 grudnia, a zatwierdzone przez Temidę 8 grudnia.

Przeprowadziliśmy stosowne rozmowy, które doprowadziły nas do porozumienia - mówi prezydent Olsztyna.

- Dogłębnie przeanalizowane zostało postępowanie obu stron. Powstała stosowna opinia prawna, która jednoznacznie wskazywała, że ugoda jest najlepszym rozwiązaniem.

Najważniejsze postanowienia to: * zatrzymanie przez miasto Olsztyn gwarancji wpłaconej przez FCC na poczet realizacji kontraktu (ponad 25 mln złotych); * firma FCC potwierdziła zasadność odstąpienia przez gminę Olsztyn od umowy; * firma FCC stwierdza, że władze Olsztyna oraz osoby zaangażowane po stronie gminy prawidłowo wykonywali swoje obowiązki; * firma FCC zapłaci dodatkowo 2,5 mln złotych.

Ten ostatni punkt ma być zrealizowany w ciągu pięciu dni od zatwierdzenia zawarcia ugody, czyli do 13 grudnia.