W Pokazowej Zagrodzie Żubrów zmarło żubrzątko
W piątek w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie miało miejsce historyczne wydarzenie. Nad ranem przywódczyni stada o imieniu Powilga wydała na świat pierwsze w zagrodzie żubrzątko – cielę płci żeńskiej. Co ważne, zwierzę oraz jego matka nie wykazywały żadnych objawów, które mogłyby budzić niepokój.
Niestety, w poniedziałek przedstawiciele Nadleśnictwa Dwukoły przekazali smutne informacje. Żubrzątko zmarło.
- Matka - krowa nie odstępowała cielęcia, bardzo troskliwie się nim opiekując. Kondycja cielątka nie budziła obaw o jego stan zdrowia, co potwierdzał opiekujący się stadem lekarz weterynarii. Drugiego dnia sytuacja uległa pogorszeniu. Cielątko polegiwało mimo stałych prób czynionych przez matkę do pobudzenia jego aktywności. Niestety po południu nastąpił zgon żubrzątka – poinformowano.
Przybyły na miejsce weterynarz przeprowadził sekcję zwłok, aby ustalić przyczynę śmierci zwierzęcia. Okazało się, że cielę nie otrzymywało pokarmu, bo matka go nie posiadała.
- Przeprowadzone konsultacje potwierdziły, że w przypadku żubrów - krów, które pierwszy raz wydają potomstwo takie przypadki się zdarzają. W dużych stadach matkę w karmieniu zastępują wówczas krowy, które posiadają mleko – wyjaśniło Nadleśnictwo Dwukoły.
W marcu otwarto Pokazową Zagrodę Żubrów. Kiedy można ją zwiedzać?
Pokazowa Zagroda Żubrów w Krajewie została otwarta w marcu bieżącego roku. Można ją zwiedzać niemal przez cały rok. Wyjątkiem są poniedziałki w miesiącach listopad-marzec w godzinach 8:00-15:00 oraz kwiecień-październik w godzinach 8:00-16:00.
Ta atrakcja turystyczna znajduje się na terenie Nadleśnictwa Dwukoły, gdzie w promieniu 130 km nie istnieje inna możliwość spotkania żubrów. Zagroda wraz z infrastrukturą towarzyszącą umożliwiającą bezpieczne obserwowanie tych zwierząt zajmuje aż 10 hektarów.
Żubry mają do dyspozycji warunki zbliżone do naturalnych, zarówno łąki, lasy, jak i zakrzaczenia. Osoby odwiedzające zagrodę mogą podziwiać zwierzęta z platformy i wieży widokowej. Dzięki licznym tablicom edukacyjnym można zapoznać się z biologią gatunku i historią jego restytucji. W trakcie wizyt chętni mogą wziąć także udział w zajęciach edukacyjnych „Żubr jako symbol ochrony przyrody w Lasach Państwowych” prowadzonych przez pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Dwukoły. Obiekt pełni funkcje dydaktyczną, poznawczą, a także ma ochraniać żubry. Gatunek ten jest w Polsce ściśle chroniony.
Pokazowa Zagroda Żubrów w Krajewie otwarta. Nowa atrakcja przyciągnie tłumy turystów! [ZDJĘCIA]