Skontrolowano obiekty wypoczynkowe na Warmii i Mazurach. Niewiarygodne, do ilu nieprawidłowości doszło

i

Autor: Freepik

Wiadomości

Skontrolowano obiekty wypoczynkowe na Warmii i Mazurach. Niewiarygodne, do ilu nieprawidłowości doszło

2024-06-19 14:40

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, więc olsztyński sanepid skontrolował obiekty wypoczynkowe na Warmii i Mazurach. Okazuje się, że nie wszystkie były odpowiednio przygotowane do okresu letniego. Część wizytacji zakończyła się wszczęciem postępowań administracyjnych lub mandatami. Szczegóły poniżej.

Sanepid skontrolował obiekty wypoczynkowe na Warmii i Mazurach. Co sprawdzano?

Wakacje za pasem, więc coraz więcej osób planuje już wakacje. Niektórzy rodzice wyślą swoje pociechy na kolonie i obozy. Dlatego przyszedł czas na sprawdzenie warunków, jakie oferują ośrodki wypoczynkowe. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie, kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej odbyła się w okresie od 27 maja do 7 czerwca. Dotyczyła 67 obiektów, były to: 1 hotel, 1 pensjonat, 1 pole biwakowe, 5 schronisk i 47 innych obiektów świadczących usługi hotelarskie.

Sprawdzane były warunki lokalowe, stan techniczny pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, bloki żywieniowe oraz otoczenie obiektów. Skontrolowano głównie stałe obiekty hotelarskie i noclegowe, bo to tam organizowanych jest najwięcej turnusów wypoczynkowych. Służby szczególną uwagę zwrócili na miejsca noclegowe, w stosunku do których w latach ubiegłych prowadzono postępowanie administracyjne (i/lub mandatowe) oraz te, które były przedmiotem skarg albo wnioskowano o ich wyłączenie z użytkowania.

Wśród głównych przyczyn braku pełnej gotowości znalazły się:

  • trwające prace remontowe pokoi mieszkalnych oraz pomieszczeń higieniczno-sanitarnych;
  • remonty ciągów komunikacyjnych;
  • prace remontowe w salach gimnastycznych lub na boiskach szkolnych;
  • niedostosowanie bloku żywieniowego do liczby osób żywionych;
  • prowadzone prace remontowe w zakresie doprowadzenia do właściwego stanu technicznego podłóg na balkonach przy pokojach mieszkalnych;
  • nieprawidłowości w pomieszczeniach pralni.

Nie wszystkie obiekty były gotowe na turystów. Posypały się mandaty

Sanepid podaje, że efektem kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej było wszczęcie siedmiu postępowań administracyjnych oraz nałożenie dwóch mandatów karnych na kwotę 300 zł. W stosunku do czterech skontrolowanych miejsc wydano również zalecenia pokontrolne. Właściciele pięciu obiektów, w których stwierdzono usterki, zadeklarowali ich usunięcie do rozpoczęcia wakacji, w trzech nieprawidłowości zostaną usunięte po rozpoczęciu wakacji. W dwóch miejscach nie określono jeszcze terminów usunięcia nieprawidłowości koniecznych do pełnego przygotowania obiektów do sezonu letniego.

Aktywni Błękitni z Warmii i Mazur płyną na wakacje

Jak dobrze znasz atrakcje Warmii i Mazur? My podajemy krótki opis, ty odpowiedź [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Dawna kwatera Adolfa Hitlera na Mazurach, gdzie doszło do zamachu na jego życie. Jest to:

Najlepsze plaże w warmińsko-mazurskim. Uwielbiane przez turystów i nieco mniej znane!