Opuszczony pałac we wsi Silginy
Województwo warmińsko-mazurskie to prawdziwy raj dla miłośników urbexowych podróży. Znajdziemy tu niezliczoną ilość opuszczonych pałaców, zamków czy dworów, które mimo popadania w ruiny, wciąż robią ogromne wrażenie. Tak jest w przypadku pałacu wzniesionego w pierwszej połowie XIX wieku na terenie wsi Silginy pomiędzy parkiem a kompleksem zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie kętrzyńskim, w gminie Barciany.
Sam majątek ziemski istniał już o wiele wcześniej, bo w pierwszej połowie XV wieku. W 1626 roku należał do rodziny on Kreytzen. W późniejszym okresie wielokrotnie zmieniał właścicieli. W pierwszej połowie XIX wieku dobra należały do pani von Viereck. To właśnie za jej czasów wybudowano pałac, którego resztki zachowały się do dzisiaj.
"Po śmierci właścicielki majątek przeszedł w drodze dziedziczenia na hrabiów von und zu Egloffstein, właścicieli dużych dóbr ziemskich z siedzibą w Arklitach. W latach 80-tych XIX wieku majątek był w posiadaniu Edmunda Klappera, a od 1914 roku barona Reinholda von Lüdinghausen. Od 1927 roku część gospodarcza oraz ziemia należały do Wschodniopruskiego Towarzystwa Ziemskiego, natomiast właścicielem pałacu i parku była rodzina von Kalckstein, a następnie Monfred Pehlke, reprezentujący organizację „Bund der Gothen”. Po dojściu w Niemczech Hitlera do władzy stowarzyszenie to zostało wywłaszczone, a pałac został przejęty przez NSDAP. Najpierw urządzono tu ośrodek szkoleniowy dla Hitlerjugend, a później dom starców, który funkcjonował do 1945 roku. Po drugiej wojnie światowej na terenie majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, natomiast pałac zaadaptowano na ośrodek kolonijny dla dzieci, a następnie urządzono w nim mieszkania. W latach 70-tych XX wieku, po wybuchu butli z gazem i spowodowanych tym uszkodzeniach, budynek został opuszczony. Od tego czasu stopniowo niszczał. W roku 1993 pałac został zakupiony przez polsko-niemiecką fundację Dittchebuche e.v. z Elmshorn z zamiarem urządzenia w nim Domu Przyjaźni Polsko-Niemieckiej. Podjęto wówczas prace porządkowe i zabezpieczające. W 1994 roku remont przerwano i od tego momentu budynek ponownie popada w ruinę. Przed 2005 rokiem zawaliła się część murów i fragment dachu." - podaje Leksykon Kultury Warmii i Mazur.
Almora - Warszawska Grupa Eksploracyjna
Almora - Warszawska Grupa Eksploracyjna to urbexowy fanpage stworzony przez dwójkę znajomych mieszkających w Warszawie. Pierwsze eksploracyjne podróże rozpoczęli już pięć lat temu. - Dostrzegamy piękno w czymś, obok czego większość osób przechodzi obojętnie. Uwieczniamy wszystko co stare, opuszczone, zapomniane i niedostępne. Wszystko to, co kiedyś tętniło życiem, a dzisiaj powoli zabiera natura — mówią o sobie.