Rysie zadomowiły się w lesie pod Olsztynem
Jak poinformowali przedstawiciele Koła Łowieckiego „Żubr” w Olsztynie, od pewnego czasu w jednym z łowisk odnotowywana jest obecność rysia lub nawet kilku rysi.
- To bardzo pocieszająca wiadomość, ponieważ według naukowców barierą dla rozwoju tego gatunku w Polsce jest fragmentaryzacja lasów naturalnych. Ryś zdołał zadomowić się w kompleksie leśnym kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Olsztyna – wyjaśnili działacze koła.
Rysie w Polsce są pod ochroną
Ryś euroazjatycki to największy drapieżnik z rodziny kotowatych występujący w kraju. Zwierzęta te są pod ochroną. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska szacuje, że w Polsce żyje około 200 osobników. Jednak z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że może ich być nawet 400. Najwięcej jest ich w Karpatach. Ale na wolności żyją również w północno-wschodniej Polsce i w województwie zachodniopomorskim.
W naszym kraju prowadzone są działania, mające na celu odbudowę populacji tych majestatycznych zwierząt. Pewna liczba drapieżników była pozyskiwana za granicą, rozmnażana w warunkach zbliżonych do naturalnych, a wypuszczana w polskich lasach, gdzie dawniej występowały. Wypuszczone rysie noszą obroże telemetryczne z GPS, które pozwalają śledzić ich samodzielne kroki w naturze.