W Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie znajduje się około 400 zwierząt z ponad 100 gatunków, w tym wiele rzadkich i chronionych z terenów Polski, Syberii i Dalekiego Wschodu. Zobaczymy tam m.in. rysia euroazjatyckiego - jednego z największych drapieżników Europy. Wielkością można go porównać do owczarka niemieckiego. Cechą charakterystyczną są pędzelki czarnych, sztywnych włosów na uszach. Te włoski skupiają fale dźwiękowe i umożliwiają szybką lokalizację dźwięku. Ryś ma też doskonały wzrok. Sarnę widzi z odległości 500 m, a mysz z 75 metrów! - Szczególnym organem dotykowym są wibrysy – szczecinowate włosy umiejscowione na pysku, policzkach i nad oczami, połączone z nerwami czuciowymi, które prawdopodobnie ułatwiają precyzyjne chwytanie ofiary i zlokalizowania miejsca na ciele w celu szybkiego uśmiercenia - tłumaczy Izabela Kashyna-Pleskot z Nadleśnictwa Wejherowo. - Rysie są bardzo szybkie i zwinne, ale szybko się męczą. Wędrują nawet do 50 km dziennie, świetnie pływają. Jednak najwięcej czasu spędzają na spaniu - dodaje.
Oprócz jedzenia i spania rysie znajdują również czas na poszukiwania swojej "drugiej połówki". Fascynujące nagranie, na którym możemy zobaczyć i usłyszeć zaloty rysiów, opublikował w mediach społecznościowych Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Okazuje się, że podryw nie zawsze kończy się happy'endem, a wybranka serca może... dać kosza.
- U rysi widać coraz większe poddenerwowanie w związku ze zbliżającą się rują. Jej szczyt przypada na przełom lutego i marca. Samice przebywające w wolierach zaczął na nowo odwiedzać dziki amant z puszczy. Obcy ryś wdzięczy się i charakterystycznie zaznacza teren. Warcząc na drugiego samca pokazuje, że jest poważną konkurencją w walce o samice. Przebywająca w wolierze rysica najwyraźniej nie odwzajemnia jego uczuć, co oznajmia głośnym wrzaskiem. Nasz dziki kawaler dostał kosza. Na szczęście dorosłe koty potrafią podczas jednej rui odwiedzać i adorować kilka różnych samic obecnych w zasięgu swojego terytorium. Kto wie, może następnym razem się uda? - relacjonują pracownicy parku.
Zanim zaczniesz oglądać, koniecznie włącz dźwięk!