STRABAG rozpoczął prace budowlane instalacji termicznego przekształcania odpadów wraz z odzyskiem energii wykorzystywanej w miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie. Wartość kontraktu wynosi 204 mln PLN netto, a na jego realizację spółka ma czas do lipca 2023 roku.
Czytaj też: Najmniejsze miasta w warmińsko-mazurskim. Nie zgadniesz, ile mają kilometrów [GALERIA]
Zakres prac obejmuje budowę obiektów kubaturowych niezbędnych do montażu instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej pochodzącej z odpadów komunalnych wraz z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej oraz budowę infrastruktury towarzyszącej.
W ramach prowadzonych robót wykonane będą również drogi dojazdowe i chodniki oraz utwardzone zostaną place, które obejmują powierzchnię ok. 20 000 m2. Powstaną stanowiska wyposażone w wagi samochodowe, stanowiska mycia i dezynfekcji kół, detektory substancji radioaktywnych, a teren całego zakładu zostanie ogrodzony.
W skład nowej instalacji wchodzi blok energetyczny do termicznego przekształcania paliwa alternatywnego z wysokosprawną kogeneracją oraz gazowa-olejowa kotłownia szczytowa. Zakład produkować będzie ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców Olsztyna.
Projekt realizowany jest przez konsorcjum: Doosan Heavy Industries and Construction (Korea) oraz Dossan Lentjes (Niemcy), który jest dostawcą i wykonawcą technologii. Firma Strabag Sp z o.o. zrealizuje roboty budowlane. W szczytowym momencie na budowie, u wszystkich wykonawców, w prace będzie zaangażowane 800 -1000 osób.
Powstający zakład będzie pierwszym i jednocześnie najnowocześniejszym obiektem tego typu na Warmii i Mazurach, który pozwoli na utylizację odpadów, wraz odzyskiwaniem energii. Instalacja zastąpi obecnie wykorzystywane instalacje węglowe. Inwestycja powstaje w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego (PPP).
Polecany artykuł: