Równonoc jesienna 2020. Zobacz najlepsze memy na pierwszy dzień jesieni

2020-09-22 12:53

Równonoc jesienna 2020. To już dziś! Żegnamy lato, witamy astronomiczną jesień. By umilić ten moment, przygotowaliśmy specjalnie dla Was paczkę najzabawniejszych memów o pierwszym dniu jesieni.

Równonoc jesienna 2020. Kiedy rozpoczyna się pierwszy dzień jesieni?

Równonoc jesienna 2020 rozpoczyna się we wtorek 22 września. Oznacza to, że o godzinie 15.31 powitamy astronomiczną jesień. Z kolei dzień później, bo 23 września, rozpocznie się również kalendarzowa jesień.

Równonoc jesienna. Co o niej wiemy?

Równonoc jesienna - na danej półkuli ziemskiej - północnej lub południowej - jest to równonoc, po nastąpieniu której Słońce przez pół roku będzie oświetlać krócej tę półkulę a dłużej półkulę drugą. W naszym przypadku dni będą coraz krótsze i chłodniejsze. I choć wypadałoby wyjąć już z dna szafy ciepłe swetry i szaliki, to wtorek będzie dniem pełnym słońca i z prawdziwie letnią temperaturą. Niestety w środę, wraz z kalendarzową jesienią, pogoda zacznie się zmieniać... na gorsze.

- Na niebie znajduje się taka szczególna linia, po której Słońce pozornie w ciągu roku przemierza wszystkie gwiazdozbiory zodiakalne. Ta linia nazywa się ekliptyką. W dwóch miejscach równik i ekliptyka przecinają się na niebie, co oznacza, że dwa razy do roku Słońce jest w punkcie tego przecięcia. Raz jest to początek astronomicznej wiosny, a 22 września o godzinie 15:31 Słońce będzie w punkcie Wagi, w tak zwany węźle zstępującym, przejdzie na południową hemisferę i w tym momencie zaczyna się astronomiczna jesień - wyjaśnia w rozmowie z RMF FM doktor Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Pierwszy dzień jesieni 2020. Zobacz najzabawniejsze memy

Równonoc jesienna 2020. Jaka pogoda na jesień?

Czy październik będzie równie ciepły jak wrzesień? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę pogody na październik 2020. Według synoptyków miesiąc ten charakteryzować się będzie raczej średnimi temperaturami powietrza w klasie „powyżej normy” lub w górnej granicy klasy „w normie”. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Pogoda na październik 2020. Czy czeka nas złota polska jesień? IMGW zdradza szczegóły

Przypominamy także, że w październiku przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy. Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Zmiana czasu na zimowy 2020. Kiedy przestawiamy zegarki?

Testy do policji Multi Select 2020. Sprawdź, czy możesz zostać policjantem - cz. III

Pytanie 1 z 3
Chętnie czytam czasopisma techniczne
ESKA XD #002