Rekrutacja na studia na UWM. Co trzeba zrobić, żeby dostać się na wybrany kierunek?

2023-06-09 8:09

Rekrutacja na studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie ruszy już w środę (7 czerwca). Na kandydatów czeka aż 75 kierunków na piętnastu wydziałach. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać się na wybrany kierunek.

Rekrutacja na UWM. Co trzeba zrobić, żeby dostać się na wybrany kierunek?

i

Autor: Pixabay.com

Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie – terminy rekrutacji

Znane są już terminy rekrutacji na UWM. Ruszy ona w środę, 7 czerwca. Termin ten dotyczy studiów w języku polskim pierwszego i drugiego stopnia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz studiów jednolitych magisterskich. Tego dnia można wprowadzić dane do systemu IRK – Internetowej Rekrutacji Kandydatów. Wyniki z matury można uzupełnić później. Rekrutacja na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie potrwa do 11 lipca. Z kolei na studia drugiego stopnia oraz studia niestacjonarne: pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie kończy się 21 lipca. W tych dniach o godzinie 15, automatycznie zamyka się platforma rejestracyjna. Kandydaci, którzy będą mieli problemy z systemem IRK mogą skorzystać z infolinii, dzwoniąc pod numer tel. 89 524 50 80. Jest ona czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15. Można również wysłać maila na adres: [email protected].

Jakie kierunki dostępne są na UWM?

W roku akademickim 2023/2024 na UWM dostępnych będzie 75 kierunków na piętnastu wydziałach, a także w Szkole Zdrowia Publicznego oraz filii w Ełku. Od lat do najpopularniejszych należą kierunek lekarski, weterynaria, psychologia, prawo, kryminologia czy informatyka. To właśnie te kierunki były wybierane przez kandydatów najczęściej w ubiegłym roku. Na liście są też nowości. W nowym roku będzie sześć nowych kierunków. Są to: fizjoterapia (jednolite studia magisterskie), analityka i zarządzanie publiczne (studia II stopnia), chemia (studia II stopnia), kryminologia (studia II stopnia) oraz politologia i stosunki międzynarodowe (studia I i II stopnia).

Rekrutacja 2023. Ile wynoszą opłaty?

Kandydaci, którzy chcą dostać się na wybrany kierunek, muszą uiścić opłatę rekrutacyjną. W roku akademickim 2023/2024 koszt to 85 zł na większości kierunków oraz 150 zł dla osób ubiegających się o przyjęcie na studia, na które odbywają się sprawdziany uzdolnień artystycznych. Opłata dotyczy każdego wybranego kierunku. Musi ona zostać wpłacona na indywidualny numer konta wskazany podczas rejestracji na studia w systemie IRK. Podczas rekrutacji można aplikować na kilka kierunków.

e-nauka zdała egzamin? SuperNova w samo południe

Jakie dokumenty trzeba dołączyć po zakwalifikowaniu się na studia na UWM?

Informacja o zakwalifikowaniu się na studia widoczna będzie na koncie w systemie IRK. Po jej otrzymaniu trzeba złożyć dokumenty, aby potwierdzić chęć studiowania na wybranym kierunku lub kierunkach. Są to: podpisane własnoręcznie podanie, świadectwo maturalne, fotografia o wymiarach 35x45 mm, a w przypadku rekrutacji na studia II stopnia, zaświadczenie o wyniku studiów.

Dokumenty załącza się za pośrednictwem systemu IRK. Można je również dostarczyć osobiście do Punktu Obsługi Kandydata znajdującego się w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Oczapowskiego 12b lub wysłać pocztą na adres: Rekrutacja UWM, ul. Oczapowskiego 12b, 10-719 Olsztyn. Trzeba pamiętać, żeby na kopercie dopisać kierunek studiów. Ważne jest to, żeby dokumenty na uczelnię dotarły do 21 lipca do godz. 15. W przypadku dokumentów przesyłanych pocztą liczy się data ich wpływu do UWM, a nie data stempla pocztowego.

Kryteria i zasady przyjęć na studia na UWM

Uczelnia stosuje podział na kandydatów z maturą: nową, starą, międzynarodową, zagraniczną oraz posiadających dyplom studiów pierwszego stopnia, dyplom zagraniczny oraz finalistów i laureatów olimpiad. Kryteria kwalifikacji na dane studia wskazują przedmioty objęte postępowaniem rekrutacyjnym. Ogłoszenie list kandydatów zaplanowane jest na 17 lipca na godzinę 12. Jednak na niektóre kierunki można się dostać w późniejszym terminie, gdy ruszy uzupełnienie limitów naboru. Ostateczna lista przyjętych na studia zostanie ogłoszona 1 sierpnia.