Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie – terminy rekrutacji
Znane są już terminy rekrutacji na UWM. Ruszy ona w środę, 7 czerwca. Termin ten dotyczy studiów w języku polskim pierwszego i drugiego stopnia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz studiów jednolitych magisterskich. Tego dnia można wprowadzić dane do systemu IRK – Internetowej Rekrutacji Kandydatów. Wyniki z matury można uzupełnić później. Rekrutacja na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie potrwa do 11 lipca. Z kolei na studia drugiego stopnia oraz studia niestacjonarne: pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie kończy się 21 lipca. W tych dniach o godzinie 15, automatycznie zamyka się platforma rejestracyjna. Kandydaci, którzy będą mieli problemy z systemem IRK mogą skorzystać z infolinii, dzwoniąc pod numer tel. 89 524 50 80. Jest ona czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15. Można również wysłać maila na adres: [email protected].
Jakie kierunki dostępne są na UWM?
W roku akademickim 2023/2024 na UWM dostępnych będzie 75 kierunków na piętnastu wydziałach, a także w Szkole Zdrowia Publicznego oraz filii w Ełku. Od lat do najpopularniejszych należą kierunek lekarski, weterynaria, psychologia, prawo, kryminologia czy informatyka. To właśnie te kierunki były wybierane przez kandydatów najczęściej w ubiegłym roku. Na liście są też nowości. W nowym roku będzie sześć nowych kierunków. Są to: fizjoterapia (jednolite studia magisterskie), analityka i zarządzanie publiczne (studia II stopnia), chemia (studia II stopnia), kryminologia (studia II stopnia) oraz politologia i stosunki międzynarodowe (studia I i II stopnia).
Rekrutacja 2023. Ile wynoszą opłaty?
Kandydaci, którzy chcą dostać się na wybrany kierunek, muszą uiścić opłatę rekrutacyjną. W roku akademickim 2023/2024 koszt to 85 zł na większości kierunków oraz 150 zł dla osób ubiegających się o przyjęcie na studia, na które odbywają się sprawdziany uzdolnień artystycznych. Opłata dotyczy każdego wybranego kierunku. Musi ona zostać wpłacona na indywidualny numer konta wskazany podczas rejestracji na studia w systemie IRK. Podczas rekrutacji można aplikować na kilka kierunków.
Jakie dokumenty trzeba dołączyć po zakwalifikowaniu się na studia na UWM?
Informacja o zakwalifikowaniu się na studia widoczna będzie na koncie w systemie IRK. Po jej otrzymaniu trzeba złożyć dokumenty, aby potwierdzić chęć studiowania na wybranym kierunku lub kierunkach. Są to: podpisane własnoręcznie podanie, świadectwo maturalne, fotografia o wymiarach 35x45 mm, a w przypadku rekrutacji na studia II stopnia, zaświadczenie o wyniku studiów.
Dokumenty załącza się za pośrednictwem systemu IRK. Można je również dostarczyć osobiście do Punktu Obsługi Kandydata znajdującego się w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Oczapowskiego 12b lub wysłać pocztą na adres: Rekrutacja UWM, ul. Oczapowskiego 12b, 10-719 Olsztyn. Trzeba pamiętać, żeby na kopercie dopisać kierunek studiów. Ważne jest to, żeby dokumenty na uczelnię dotarły do 21 lipca do godz. 15. W przypadku dokumentów przesyłanych pocztą liczy się data ich wpływu do UWM, a nie data stempla pocztowego.
Kryteria i zasady przyjęć na studia na UWM
Uczelnia stosuje podział na kandydatów z maturą: nową, starą, międzynarodową, zagraniczną oraz posiadających dyplom studiów pierwszego stopnia, dyplom zagraniczny oraz finalistów i laureatów olimpiad. Kryteria kwalifikacji na dane studia wskazują przedmioty objęte postępowaniem rekrutacyjnym. Ogłoszenie list kandydatów zaplanowane jest na 17 lipca na godzinę 12. Jednak na niektóre kierunki można się dostać w późniejszym terminie, gdy ruszy uzupełnienie limitów naboru. Ostateczna lista przyjętych na studia zostanie ogłoszona 1 sierpnia.