Ranking szkół przyjaznych LGBT 2023. W pierwszej dziesiątce liceum z Olsztyna

i

Autor: Unsplash Ranking szkół przyjaznych LGBT 2023. W pierwszej dziesiątce liceum z Olsztyna

Edukacja

Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. W pierwszej dziesiątce liceum z Olsztyna

2023-05-11 10:18

Poznaliśmy wyniki finału piątej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W 2023 roku w rankingu zwyciężyło Liceum "Collegium Gedanense" z Gdańska. W pierwszej dziesiątce znalazła się również szkoła z Olsztyna.

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W pierwszej dziesiątce liceum z Olsztyna

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół. Niemal 20 tysięcy uczniów i uczennic oceniło swoje placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+. W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska, drugie – 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, a trzecie – XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy.

W pierwszej dziesiątce nie zabrakło również szkoły z Olsztyna. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie zajęło miejsce piąte. Za przyjazną i zaangażowaną szkołę uznano także Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna w Olsztynie.

Jakie kryteria decydują o wyborze szkoły przez młodych ludzi?

W tegorocznym rankingu padły pytania o kluczowe kryterium wyboru szkoły przez młodych ludzi. Wyniki pokazują, że otwartość szkoły, akceptująca atmosfera oraz troska o zdrowie psychiczne stoją na równym poziomie (łącznie około 25%) co poziom nauczania placówki przy wyborze szkoły (25%).

Warto podkreślić, że bardzo często szkoły, które wspierają społeczność LGBTQ+, są także otwarte na każdą różnorodność. Analogiczny związek widać w przypadku szkół, w których zgłaszana jest dyskryminacja społeczności LGBTQ+ i dyskryminacji z innych przyczyn.

Z odpowiedzi młodych ludzi wynika także, że aż 81% wspiera społeczność LGBTQ+, lecz jednocześnie aż 35% młodych ludzi dostrzega przejawy braku akceptacji w szkole. Oznacza to, że z roku na rok coraz bardziej rośnie świadomość oraz edukacja. Jednak po nie młodzież najczęściej sięga do sieci lub organizacji pozarządowych, ponieważ warsztaty antydyskryminacyjne nadal są w polskiej szkole rzadkością. Jedynie 18% młodych ludzi deklaruje, że bierze w nich udział.

Te prezenty na Pierwszą Komunię to przesada! Polacy odpowiadają #EwelinaPyta