Przy tunelu z dworca na Zatorze powstanie parking? Jest taki pomysł
Olsztynianie z niecierpliwością czekali na oddanie do użytku nowej części przejścia pod torami, które PKP Polskie Linie Kolejowe wydłużyły przy okazji modernizacji całej stacji Olsztyn Główny. Dłuższy o około 100 metrów obiekt z wejściem na ul. Marii Zientary-Malewskiej od 25 września jest dostępny dla podróżnych. Tunel znacząco skraca czas dojścia do pociągów od strony Zatorza.
Choć inwestycja prezentuje się imponująco, jest jeden problem - brak parkingu lub miejsc postojowych. Radna Joanna Misiewicz skierowała do prezydenta miasta interpelację w sprawie wyznaczenia miejsc postojowych lub wybudowania niewielkiego parkingu przy tunelu łączącym ulicę Zientary-Malewskiej z Dworcem Głównym.
- Z tunelu korzystają piesi, aby skrócić drogę z „Zatorza” i przejść tym skrótem na drugą stronę miasta. Ale również z tunelu korzystają mieszkańcy i przyjezdni, udający się w dalszą podróż z Dworca Głównego. Ci mieszkańcy bardzo często podróżują z bagażem. Do tunelu nie podjeżdża żaden autobus, tunel - przejście znajduje się na wprost skrzyżowania ul. M. Zientary - Malewskiej z ulicą Paderewskiego. W okolicy nie ma ani jednej zatoczki gdzie mógłby się zatrzymać samochód i pasażer bezpiecznie wysiąść. Takie miejsca postojowe powinny być wyznaczone już na etapie projektowania przejścia – tunelu – zauważyła radna Misiewicz.
W dalszej części pisma zaproponowała, aby środki na ten cel znalazły się w przyszłorocznym budżecie Olsztyna.
Prezydent Robert Szewczyk jeszcze nie odpowiedział na interpelację radnej. Na udzielenie pisemnej odpowiedzi włodarz miasta ma 14 dni.
Przejście podziemne na Zatorze jest częścią modernizacji dworca głównego
Przejście podziemne prowadzące na Zatorze jest częścią modernizacji całej stacji Olsztyn Główny. Tunel ma 140 metrów długości. Obiekt jest szerszy oraz wyższy. Ściany zostały pokryte granitowymi płytami, dzięki czemu w żaden sposób obiekt nie przypomina olsztynianom znanego wcześniej starego przejścia. Zamontowano schody ruchome prowadzące na perony. Ułatwieniem są także windy. Jedno z urządzeń zapewnia osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się dostęp także od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej.
Przy wejściach na perony zamontowano wyświetlacze, dzięki którym podróżni od razu mogą zyskać informacje o najbliższym odjeździe pociągu. W obiekcie znajduje się także monitoring, co dodatkowo pozwala zadbać o wyższy poziom bezpieczeństwa. W ramach inwestycji powstało także nowe odwodnienie, które zapobiegnie gromadzeniu się wody w przejściu.

Przejście podziemne z dworca głównego na Zatorze otwarte [ZDJĘCIA]