Wydarzenia

Protest rolników 4 kwietnia w Olsztynie. Strajkujący zostawili ministrowi Kulaskowi butelkę z nawozem [ZDJĘCIA]

2024-04-04 12:47

W czwartek, 4 kwietnia, w całej Polsce odbywają się protesty rolników. Jednak tym razem przybrał on inną formę. Strajkujący odwiedzają biura poselskie i senatorskie. W Olsztynie również protestujący poszli do lokali polityków. O godz. 10:00 pojawili się m.in. w biurze wiceministra Marcina Kulaska i zostawili mu „niespodziankę”. Szczegóły poniżej.

Protest rolników 4 kwietnia w Olsztynie. Protestujący odwiedzili biura polityków

4 kwietnia to kolejny dzień protestów rolników. Tym razem strajkujący nie blokują dróg, lecz odwiedzają biura posłów i senatorów. W Olsztynie również zorganizowano taką akcję. Kilkuosobowe grupy rolników przyszły m.in. do posła Koalicji Obywatelskiej Janusza Cichonia, posłanki Prawa i Sprawiedliwości Olgi Semeniuk-Patkowskiej czy wiceministra aktywów państwowych Marcina Kulaska z Lewicy. Jednak ministra nie było w biurze, bo zatrzymały go obowiązki zawodowe w Warszawie. W jego lokalu pojawili się protestujący z powiatu nidzickiego oraz działdowskiego.

- Przynosimy mały podarek dla ministra, który może wykorzystać na działce. Przynosimy też pismo z naszymi postulatami, żądaniami. Chcemy, żeby pan minister się z nimi zapoznał i skutecznie zainteresował. Na pewno wrócimy 16 kwietnia i mamy nadzieję, że uda nam się porozmawiać z posłem osobiście – powiedział podczas wizyty w biurze Marcina Kulaska Łukasz Pergoł, organizator strajku.

„Podarkiem”, o którym wspomniał organizator protestu był nawóz naturalny w 5-litrowej butelce. Jednocześnie rolnicy zapowiedzieli dalsze akcje. Mają się one odbyć 16 kwietnia. Tego dnia także będą odwiedzali biura polityków.

Strajk rolników. Jakie postulaty mają protestujący?

Protesty rolników odbywają się nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Niemczech, Belgii, Francji czy Rumunii. Strajkujący nie zgadzają się na wprowadzanie kolejnych ograniczeń produkcyjnych, reformy Wspólnej Polityki Rolnej i przepisów skrajnie ekologicznych, które, ich zdaniem, doprowadzą gospodarkę do upadku. Dodatkowo domagają się zmiany strategii Zielonego Ładu, która prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej w Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych. W związku z sytuacją trwającej wojny na Ukrainie zwiększają się również bardzo koszty produkcji. Strajki mają też wywrzeć presję na KE w sprawie niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej.

Akcje protestacyjne mają odbywać się, dopóki postulaty rolników nie zostaną spełnione przez polskich oraz europejskich polityków.

Protest rolników 4 kwietnia w Olsztynie. Strajkujący zostawili posłowi Kulaskowi butelkę z nawozem

Protest rolników 4 kwietnia w Olsztynie. Strajkujący zostawili ministrowi Kulaskowi butelkę z nawozem