Wydarzenia

Protest rolników 16 kwietnia w Olsztynie. Strajkujący znów przynieśli nawóz do biura posła Kulaska [ZDJĘCIA]

2024-04-16 12:18

We wtorek (16 kwietnia) w Olsztynie ponownie odbyły się protesty rolników. Strajkujący ponownie odwiedzili biura senatorów i posłów, m.in. Marcina Kulaska czy Pawła Papke. Politycy po raz kolejny zostali „obdarowani” niespodziankami w postaci nawozów. Więcej informacji na ten temat w artykule poniżej.

Protest rolników w Olsztynie. Strajkujący przynieśli politykom nawóz

We wtorek w Olsztynie doszło do kolejnych akcji protestacyjnych. Rolnicy odwiedzili biura senatorów i posłów z regionu. Byli m.in. u wiceministra aktywów państwowych Marcina Kulaska z Lewicy czy posłów Koalicji Obywatelskiej Pawła Papke oraz Janusza Cichonia. Pod biurem Marcina Kulaska zebrali się protestujący z powiatów nidzickiego i działdowskiego. Przypomnijmy, że już 4 kwietnia ci sami strajkujący pojawili się u posła Lewicy, jednak wtedy był nieobecny. Sytuacja powtórzyła się we wtorek. Ministra nie było w Olsztynie, lecz w Warszawie, gdzie po raz kolejny zatrzymały go obowiązki służbowe.

Strajkujący przekazali przedstawicielowi biura Marcina Kulaska „niespodziankę” w postaci nawozu, ale tym razem butelka była jeszcze większa niż poprzednio. Rolnicy nie ukrywali, że są rozczarowani postawą ministra Kulaska.

- Będziemy próbowali się z nim kontaktować, żeby się dowiedzieć, czy wyrazi chęć spotkania się z nami – powiedział Łukasz Pergoł, organizator protestu.

Strajkujący zapowiedzieli kolejne akcje protestacyjne. Są w kontakcie z rolnikami z innych krajów, m.in. z Holandii, Belgii, Czech, Rumunii czy Niemiec, z którymi chcieliby w maju zorganizować wspólny protest.

Dlaczego środowiska rolnicze protestują?

Protesty rolników odbywają się nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Niemczech, Belgii, Francji czy Rumunii. Strajkujący nie zgadzają się na wprowadzanie kolejnych ograniczeń produkcyjnych, reformy Wspólnej Polityki Rolnej i przepisów skrajnie ekologicznych, które, ich zdaniem, doprowadzą gospodarkę do upadku. Dodatkowo domagają się zmiany strategii Zielonego Ładu, która prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej w Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych. W związku z trwającą wojną na Ukrainie zwiększają się również koszty produkcji. Strajki mają też wywrzeć presję na Komisję Europejską w sprawie niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej.

Akcje protestacyjne mają odbywać się, dopóki postulaty rolników nie zostaną spełnione przez polskich oraz europejskich polityków.

Protest rolników 4 kwietnia w Olsztynie. Strajkujący zostawili posłowi Kulaskowi butelkę z nawozem

Protest rolników 16 kwietnia w Olsztynie. Strajkujący znów przynieśli nawóz do biura posła Kulaska [ZDJĘCIA]