Wzrost liczy pozwoleń na broń w warmińsko-mazurskim. Ile ich wydano w 2023 roku?
W związku z trwającą wojną w Ukrainie, nastroje w Polsce nie należą do spokojnych. Świadczyć o tym może chociażby wzrost liczby nowych pozwoleń na broń. Jak donosi "Rzeczpospolita", w ubiegłym roku padł rekord. – Liczba sztuk broni podwoiła się od 2016 r., a ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę nowych pozwoleń. Wydano ich aż 40,9 tys., czyli więcej niż w 2022 r., czyli roku wybuchu wojny w Ukrainie. W poprzednich latach nowych pozwoleń wydawano po kilkanaście tysięcy – czytamy w gazecie.
Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim. Okazuje się, że wzrost nowych pozwoleń na broń dotyczy również tego regionu. – W 2022 roku zostało wydanych 1461 pozwoleń na broń w województwie warmińsko-mazurskim, a w 2023 roku zostało wydanych 1634 pozwoleń – poinformowała nas mł. asp. Karolina Hrynkiewicz z zespołu prasowego KWP w Olsztynie.
Jakie są warunki uzyskania pozwolenia na broń?
Pozwolenie na broń wydaje właściwy organ policji, jeżeli wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Musi przedstawić także ważną przyczynę chęci posiadania broni. Jednym z powodów może być chęć ochrony osobistej, osób i mienia (w przypadku udowodnionego stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia). O pozwolenie na broń można starać się także do celów łowieckich, sportowych (tylko w przypadku udokumentowanego członkostwa w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim i posiadanych kwalifikacjach, a także posiadania licencji przez związek sportowy), rekonstrukcji historycznych czy do celów kolekcjonerskich.
By otrzymać pozwolenie na broń, trzeba spełnić również takie wymagania jak:
- skończony 21. rok życia,
- stałe miejsce zamieszkania w Polsce,
- pełna zdolność do czynności prawnych,
- pełną zdolność psychologiczną i fizyczną do posiadania broni, z potwierdzonym orzeczeniem lekarskim i psychologicznym,
- uzyskanie opinii Komendanta Komisariatu Policji odpowiedniego do miejsca zamieszkania,
- brak karalności prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne.
Ponadto osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, musi zdać egzamin, przed komisją powołaną przez właściwy organ policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się bronią.