Strefa Płatnego Parkowania w Olsztynie się rozrasta. Miasto przejmuje parking w centrum
Od wielu lat toczy się dyskusja na temat miejsc parkingowych przy ul. Nowowiejskiego w Olsztynie. Ulica ta znajduje się tuż przy Starym Mieście, dlatego wielu kierowców chce tam pozostawić samochody na kilka godzin. W tamtym miejscu od wielu lat funkcjonuje płatny parking, ale już niedługo może się to zmienić. Ratusz planuje poszerzenie Strefy Płatnego Parkowania. W tym celu chce wypowiedzieć umowę dzierżawy prywatnej firmie, którą od ponad 30 lat prowadzi Wojciech Kozioł.
- Sprawy porządkowania przestrzeni powinny się zacząć od tego strasznego klepiska, które jest pętlą na szyi mojej działalności. 60 darmowych miejsc to tak jakby pan otworzył sklep z zabawkami, a ktoś po drugiej stronie ulicy rozdawał zabawki za darmo. Parking jest bardzo potrzebny miastu. Wszędzie w centrach są dozorowane parkingi – powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn Wojciech Kozioł.
Władze miasta z kolei uważają, że Strefa Płatnego Parkowania jest lepszym rozwiązaniem niż płatny parking, bo w centrum potrzebna jest rotacja pojazdów. Obecnie ratusz posiada środki na zagospodarowanie części parkingu. Są to pieniądze m.in. na zakup nowych parkomatów czy wprowadzenie tam niezbędnego oznakowania pionowego i poziomego.
Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie szacuje, że przejęcie parkingu od firmy prywatnej oraz zmienienie go na miejski potrwa około pół roku.
Parking przy ul. Nowowiejskiego miał być przebudowany
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku informowaliśmy o tym, że parking przy ul. Nowowiejskiego miał być przebudowany. Teren, na którym miał powstać parking naziemny, jest objęty ochroną konserwatora zabytków. To oznacza, że wykonawca musiałby ściśle współpracować z tym urzędem. W 2023 r. ZDZiT w Olsztynie uzyskał zalecenia konserwatorskie określające możliwość budowy parkingu naziemnego, które stanowią wytyczne do projektowania.
Zakres prac, jakie określono w przetargu to:
- Niwelacja terenu;
- Wzmocnienie podłoża;
- Budowa jezdni manewrowych;
- Budowa stanowisk postojowych;
- Budowa odwodnienia;
- Ewentualna przebudowa urządzeń i sieci kolidujących z inwestycją;
- Wykonanie urządzenia zieleni niskiej i wysokiej niewymagającej dużych nakładów pielęgnacyjnych oraz elementów małej architektury;
- Wykonanie oznakowania pionowego i poziomego;
- Wykonanie pozostałych elementów wynikających z przepisów prawnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania projektowanego parkingu oraz terenów przyległych.
Jednak od tamtej pory w tym miejscu nie dokonano żadnych zmian.
W centrum Olsztyna powstanie parking z prawdziwego zdarzenia?