W centrum Olsztyna powstanie parking? Miasto ogłosiło przetarg
W Olsztynie wielu kierowców narzeka na brak miejsc parkingowych, zwłaszcza w rejonie Starego Miasta, gdzie di dyspozycji zmotoryzowanych są głównie płatne miejsca postojowe, ale i tych nie ma zbyt wiele. Przez taki stan rzeczy na wielu podwórkach czy terenach zlokalizowanych w pobliżu starówki powstały dzikie parkingi. Z kolei przy ul. Nowowiejskiego funkcjonują także płatne parkingi, ale podłoże nie jest utwardzone. Jednak już niedługo sytuacja może się zmienić, bo ZDZiT w Olsztynie ogłosił przetarg na sporządzenie dokumentacji projektowej parkingu w pobliżu Wysokiej Bramy.
- Przedmiotem zamówienia jest sporządzenie dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz kosztorysów inwestorskich służących do opisu przedmiotu zamówienia na wykonanie zadania pn.: „Przebudowa parkingu przy ul. Nowowiejskiego w Olsztynie” wraz ze złożeniem kompletnego wniosku o wydanie pozwolenia na budowę we właściwym Urzędzie – czytamy w opisie zamówienia.
Parking na zabytkowym terenie. Jakie prace zostaną wykonane?
Teren, na którym ma powstać parking naziemny, jest objęty ochroną konserwatora zabytków. To oznacza, że wykonawca będzie musiał ściśle współpracować z tym urzędem. W 2023 r. ZDZiT w Olsztynie uzyskał zalecenia konserwatorskie określające możliwość budowy parkingu naziemnego, które stanowią wytyczne do projektowania.
- Zgodnie z zasadami ochrony konserwatorskiej, wszelkie działania inwestycyjne na obszarze zabytkowym, należy podporządkować zasadzie maksymalnego poszanowania pierwotnej substancji oraz oryginalnych elementów. Założeniem prac powinno być przywrócenie walorów estetycznych i wartości historycznej oraz naukowej zabytku. Priorytetem jest podejmowanie działań o charakterze konserwatorskim — polegających na zabezpieczeniu i utrwaleniu substancji zabytkowej oraz zahamowaniu procesów ich destrukcji, oraz restauratorskim — mającym na celu wyeksponowanie wartości artystycznych i estetycznych zabytku – wyjaśniono w dokumencie.
Zakres prac, jakie określono w przetargu to:
- Niwelacja terenu;
- Wzmocnienie podłoża;
- Budowa jezdni manewrowych;
- Budowa stanowisk postojowych;
- Budowa odwodnienia;
- Ewentualna przebudowa urządzeń i sieci kolidujących z inwestycją;
- Wykonanie urządzenia zieleni niskiej i wysokiej niewymagającej dużych nakładów pielęgnacyjnych oraz elementów małej architektury;
- Wykonanie oznakowania pionowego i poziomego;
- Wykonanie pozostałych elementów wynikających z przepisów prawnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania projektowanego parkingu oraz terenów przyległych.
Oferty można składać do 19 czerwca. Wyłoniony wykonawca zadania na wykonanie dokumentacji projektowej będzie miał 150 dni od momentu podpisania umowy.
W centrum Olsztyna powstanie parking z prawdziwego zdarzenia? Miasto ogłosiło przetarg