Zwierzęta

Powiększa się stado żubrów w Puszczy Rominckiej. Ile jest ich obecnie? [ZDJĘCIA]

2025-02-11 9:58

Populacja żubra powoli odradza się na Mazurach. Nadleśnictwo Gołdap poinformowało, ile sztuk tych zwierząt przybyło w ubiegłym roku. Do Puszczy Rominckiej przyjechały z Puszczy Boreckiej o Knyszyńskiej w 2021 r. i ich stado od tamtej pory stale się powiększa. Ile osobników liczy obecnie? Odpowiedź znajdziecie w artykule poniżej.

Powiększa się stado żubrów na Mazurach. Ile osobników liczy obecnie?

Powiększa się mazurskie stado żubrów. Nadleśnictwo Gołdap przekazało, że w ubiegłym roku w Puszczy Rominckiej pojawiły się kolejne sztuki tych zwierząt.

- Nasze żubry mają się świetnie, ochoczo wędrują po puszczy zapuszczając się w coraz to dalsze jej zakamarki. W ubiegłym roku stado żubrów Rominckich powiększyło się o dwie sztuki – poinformowali leśnicy z Gołdapi.

Obecnie stado to liczy jedenaście osobników.

W Puszczy Rominckiej są żubry od 2021 r. Zwierzęta te są pod ochroną

Żubr „Bison bonasus” to największy ssak europejski. W Polsce zwierzęta te są pod ochroną. Stado w Puszczy Rominckiej powiększa się od 4 marca 2021 r. Tego dnia zwierzęta przewieziono w okolice Gołdapi, ze stad w puszczach Boreckiej i Knyszyńskiej. Zostały one wytypowane przez zespół naukowców, pracowników Lasów Państwowych i lekarzy weterynarii. Natomiast przed przewiezieniem żubry były badane, aby wykluczyć przenoszenie razem z nimi różnych patogenów. Najpierw do Puszczy Rominckiej przyjechały cztery osobniki, a były to dwie krowy z cielętami. Z czasem małe stado zaczęło się powiększać. Dołączyły do nich byk oraz kolejne krowy. Krowy mają założone obroże telemetryczne wraz z nadajnikiem GPS. Zwierzęta zanim zostały wypuszczone na wolność, jakiś czas spędziły w specjalnej zagrodzie adaptacyjnej. Leśnicy podkreślali wtedy, że żunry to dzikie zwierzęta, które potrzebują spokoju i czasu do zaaklimatyzowania się w nowym miejscu.

Do reintrodukcji żubra w Puszczy Rominckiej leśnicy przygotowywali się przez długi czas. Głównym celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków do bytowania żubrów. Do zadań wykonywanych w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” należy zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie oraz uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury.

Projekt został dofinansowany z działań z funduszy Unii Europejskiej.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Ogromne stado żubrów wstrzymało ruch na jezdni w Puszczy Knyszyńskiej
Quiz dla znawców zwierząt. Rozpoznaj gatunek ze zdjęcia
Pytanie 1 z 8
Co to za zwierzę?
quizzwierzeta