Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny rozpoczął pracę. Jakie stoją przed nim wyzwania?
W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie prace rozpoczął Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny, na którego czele stoi Jacek Protas, poseł Platformy Obywatelskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W zespole zasiadają posłowie i senatorzy, a także samorządowcy i przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jego przewodniczący przyznał, że nasz region od lat mierzy się z wieloma przeciwnościami.
- Dzisiaj rozmawialiśmy o najważniejszych wyzwaniach, przed którymi stoi województwo warmińsko-mazurskie. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób pomóc województwu warmińsko-mazurskiemu w rozwoju, w zrealizowaniu tych wszystkich zadań, które do tej pory, z różnych powodów, wykonywane nie były. Uważamy, że nasze województwo jest w wielu kwestiach wyjątkowe. Wyróżniamy się walorami środowiskowymi, krajobrazowymi, ale również, niestety, jesteśmy wykluczeni komunikacyjnie i leżymy na absolutnym peryferium Polski i Europy – stwierdził Protas.
Poseł Trzeciej Drogi oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zbigniew Ziejewski dodał, że ma nadzieję, że wsparcie finansowe rządu będzie skuteczne, a parlamentarzyści z naszego regionu zrobią wszystko, aby zrealizować postawione cele.
- Są to zadania, o które my – posłowie i senatorowie – będziemy zabiegać, które będziemy chcieli realizować. Będziemy pracować na rzecz województwa. Określiliśmy strategiczne cele i mam nadzieję, że jako ministerstwo przyczynimy się do tego, by te inwestycje zostały zrealizowane – powiedział Ziejewski.
Jakie zadania zostaną zrealizowane na Warmii i Mazurach?
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego zdradził, jakie cele zostaną zrealizowane na samym początku.
- Pierwsza sprawa to budowa i modernizacja infrastruktury służby zdrowia, w celu poprawy jakości usług medycznych i kształcenia medycznego. Druga sprawa – kontynuacja przebudowy S16 i S5 i rozwój Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Kolejny punkt to dokończenia inwestycji w porcie elbląskim – wymienił Marcin Kuchciński.
Podczas posiedzenia została podpisana deklaracja na rzecz województwa warmińsko-mazurskiego. W niej zawarto szereg priorytetowych inwestycji. Zadania, jakie mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych czterech lat to:
- budowa i modernizacja infrastruktury służby zdrowia, poprawa usług medycznych i kształcenia medycznego,
- kontynuacja przebudowy dróg ekspresowych S16 i S5,
- rozwój portu lotniczego Olsztyn-Mazury, wraz z poprawą infrastruktury drogowej prowadzącej do portu,
- dokończenie inwestycji w porcie elbląskim,
- kontynuowanie działań zmierzających do zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław,
- kontynuowanie inwestycji w infrastrukturę Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i Kanału Elbląskiego,
- rozwój dróg wojewódzkich, w szczególności we wschodniej części województwa,
- transformacja gospodarcza poprzez rozwój przedsiębiorczości, cyfryzację i rozwój kompetencji mieszkańców i samorządów,
- inwestycje w niezależność energetyczną,
- utworzenie Europejskiego Centrum Copernicus we Fromborku.
Najbiedniejsze gminy w warmińsko-mazurskim. Jest nowy raport. Tam dochód na mieszkańca jest najniższy!