Budowa nowoczesnego kompleksu edukacyjnego w Smolajnach
Powiatowy Zespół Szkół Rolniczych im. bp. Ignacego Krasickiego to jedna z najstarszych szkół zawodowych w województwie warmińsko-mazurskim. Powstała 62 lata temu. Przez wiele lat funkcjonowała w dawnym letnim pałacu biskupów warmińskich w Smolajnach, ale stan techniczny obiektu i zmiany własnościowe spowodowały, że placówka mieści się obecnie w wynajmowanych obiektach w Dobrym Mieście. – Co roku podczas naborów widzimy, że zainteresowanie nauką w szkole ciągle rośnie. Tymczasem baza edukacyjno-warsztatowa nie ma jak się rozwijać i trudno nam konkurować z innymi tego typu szkołami w regionie. Dlatego, jako organ prowadzący tę placówkę, podjęliśmy decyzję o budowie w Smolajnach nowoczesnego kompleksu edukacyjnego – mówił na początku listopada Andrzej Abako, starosta olsztyński.
W grudniu natomiast odbyła się uroczystość prezentacji projektu nowej siedziby szkoły, w trakcie której starosta oficjalnie poinformował o rozpoczęciu procesu budowy. – Wasza szkoła jest jedyną placówką rolniczą samorządową w województwie. A chcemy, żeby była nie tylko jedyna, ale przede wszystkim nowoczesna i świetnie wyposażona. Dzięki zrozumieniu radnych powiatowych i miejskich, a także dzięki środkom z programów rządowych mogę dziś oficjalnie powiedzieć: Rozpoczynamy proces budowy siedziby Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach! – ogłosił.
Koncepcję kompleksu budynków w ramach Zespołu Szkół Rolniczych w trakcie spotkania przedstawiła Monika Jasińska, architekt Biura Projektowego Archenika sp. z o.o. z Poznania.
– Wieś Smolajny powstała w XIII wieku, popularność zdobyła dzięki swojemu wybitnemu mieszkańcowi, biskupowi Ignacemu Krasickiemu. Postanowiliśmy połączyć nowoczesne rozwiązania z historią miejscowości, stąd w projekcie system dworkowy z dziedzińcami sprzyjającymi rozmowom i integracji, dach mansardowy, czerwony. Wykorzystujemy także naturalne ukształtowanie terenu. Cały kompleks jest usytuowany na powierzchni ponad 75,5 tys. m2. Obejmuje bursę dla stu osób, halę sportową, orlik z bieżnią, szkołę o powierzchni użytkowej 1825 m2, stajnię z krytą ujeżdżalnią i wybiegiem dla koni, budynki hodowli drobiu i innych większych zwierząt hodowlanych, halę mechanizacji rolnictwa, magazyn na baloty oraz biogazownię. Do tego zagospodarowanie terenu wokół wraz ze schodami i oświetleniem – wyjaśniła architekt.
Co znajdzie się w budynku bursy?
Pierwszym etapem realizacji inwestycji będzie budowa nowej bursy dla około stu uczniów, która ma zostać oddana do użytku wraz z początkiem roku szkolnego 2027/2028. W bursie znajdą się 2-, 3-osobowe pokoje z dostępem do węzła sanitarnego. W budynku usytuowana będzie stołówka z kuchnią i zapleczem przystosowanym do całodziennego żywienia uczniów. Obiekt będzie posiadał m.in. świetlicę, bibliotekę z mediateką i salą do nauki, stołówkę z profesjonalną kuchnią umożliwiająca w przyszłości odbywanie praktyk gastronomicznych, a także pokoje dla szkolnych opiekunów. Bursa będzie również mogła być wykorzystywana w wakacje jako zaplecze noclegowe np. dla uczestników obozów konnych, gdyż szkoła ma swoją stadninę konia śląskiego. Obiekt przystosowany będzie dla osób z niepełnosprawnością. Energia służąca do obsługi budynku w maksymalnym stopniu będzie pochodziła z odnawialnych źródeł energii. Wartość pierwszego etapu inwestycji została oszacowana na 12 mln zł.
Obecnie Zespół Szkół Rolniczych im. bp. I. Krasickiego w Smolajnach kształci młodzież w kierunkach technik: rolnik, weterynarii, architektury krajobrazu, a Branżowa Szkoła I stopnia w zawodzie: rolnik, ogrodnik. W zespole uczy się obecnie 185 przyszłych specjalistów oraz 80 dorosłych poszerzających swoją wiedzę i kompetencje na kursach kwalifikacyjnych w zawodzie: rolnik i pszczelarz.