Atrakcje

Pod Olsztynem powstają nowe deskale. Atrakcja przyciąga turystów z całej Polski. Co to takiego? [ZDJĘCIA]

2024-06-13 12:21

Kolejne trzy deskale związane z lokalną historią powstają w Gietrzwałdzie i okolicy, w planach są kolejne trzy obrazy. Wszystkie, na podstawie starych zdjęć, namaluje znany z tworzenia tego typu prac Arkadiusz Andrejkow. To atrakcja, która przyciąga turystów z całej Polski. Co to takiego? Odpowiedź w poniższym materiale.

W Gietrzwałdzie powstają kolejne deskale. Są oparte na starych zdjęciach

We wtorek (11 czerwca) Arkadiusz Andrejkow rozpoczął malowanie deskalu na dużej stodole stojącej we wsi Naglady przy drodze krajowej nr 16. - Maluję dziadka właściciela tej stodoły, mężczyźnie towarzyszy koń – powiedział PAP Andrejkow znany z tworzenia deskali przede wszystkim w Bieszczadach. Artysta w rozmowie z PAP przyznał, że popularność jego prac na Warmii pozytywnie go zaskoczyła, dlatego chętnie podjął się stworzenia kolejnych deskali. W kolejnych dniach Andrejkow chce namalować deskal przedstawiający kobietę z wrzecionem na izbie regionalnej w Gietrzwałdzie i na prywatnej posesji w Rentynach, 4 km od Gietrzwałdu, tatę właścicielki posesji, który jako mały chłopiec próbował ukręcić majonez.

- Wszystkie deskale powstają w oparciu o stare zdjęcia, które wybieram wspólnie z inicjatorkami malowania murali w Gietrzwałdzie i okolicach – podkreślił Andrejkow.

Pierwsze deskale powstały w Gietrzwałdzie trzy lata temu. W planach wydanie mapy

Pierwsze deskale powstały trzy lata temu, gdy znana z objawień maryjnych wieś Gietrzwałd obchodziła 670. rocznicę założenia. - Wspólnie z sześcioma sąsiadkami założyłyśmy „Komitet kulturalny G7” i w jego ramach postanowiłyśmy nadać naszej wsi nieco inny, niż tylko maryjny, wymiar. Stąd na starych stodołach powstały pierwsze deskale, potem też murale, w planach mamy kolejne prace – powiedziała PAP jedna z inicjatorek deskali i murali Izabela Karpińska. Przyznała, że prace Andrejkowa cieszą się dużą popularnością, wiele osób przyjeżdża do Gietrzwałdu właśnie z ich powodu.

- Gietrzwałd nabrał innego charakteru, ludzie poznają tę wieś z innej strony, poznają zamieszczone przy deskalach historie namalowanych na nich ludzi, których losy opowiadają i o wsi, i o regionie – podkreśliła Karpińska.

Obecnie w Gietrzwałdzie są cztery deskale przedstawiające dawnych mieszkańców wsi i dwa murale. Do inicjatywy społeczniczek dołączyła się gmina Gietrzwałd i na należących do niej obiektach powstaną kolejne prace m.in. na budynkach w kompleksie szkolnym powstanie mural przedstawiający pierwszego dyrektora gietrzwałdzkiej szkoły. Latem na stodole we wsi Woryty ma powstać mural przedstawiający jedną z gietrzwałdzkich wizjonerek Barbarę Samulowską.

- Planujemy też wydanie mapy, na której oznaczymy wszystkie prace Arkadiusza Andrejkowa i opiszemy historię osób na nich przedstawionych. Uważamy, że taki sposób przekazywania historii o naszej wsi i Warmii bardziej trafia do gości, niż suche, podręcznikowe historie – przyznała Karpińska.

Gietrzwałd to wieś leżąca 20 km na zachód od Olsztyna przy drodze krajowej nr 16. Dotąd znana była przede wszystkim jako jedyne w Polsce zatwierdzone przez Kościół Katolicki miejsce objawień Matki Bożej.

Eska Summer City Olsztyn. Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach – Gmina Gietrzwałd

Pod Olsztynem powstają nowe deskale. Atrakcja przyciąga turystów z całej Polski. Co to takiego? [ZDJĘCIA]

Jak dobrze znasz atrakcje Warmii i Mazur? My podajemy krótki opis, ty odpowiedź [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Dawna kwatera Adolfa Hitlera na Mazurach, gdzie doszło do zamachu na jego życie. Jest to: