Kultura

Ostatni z pięciu murali z Mikołajem Kopernikiem gotowy. Powstał w Pieniężnie [ZDJĘCIA]

2023-08-04 14:07

Ostatni z pięciu murali z wizerunkiem Mikołaja Kopernika jest już gotowy. Podziwiać go można w Pieniężnie. Podobne dzieła można oglądać już m.in. w Olsztynku, Lidzbarku Warmińskim i Fromborku. Murale powstają z okazji Roku Mikołaja Kopernika, który obchodzony jest w tym roku.

Pięć murali na Rok Mikołaja Kopernika

Z okazji Roku Mikołaja Kopernika, w regionie odsłonięto pięć murali. W każdym mieście wielki astronom prezentuje inną dziedzinę. W Olsztynku słynny uczony jest w otoczeniu roślin, we Fromborku został przedstawiony jako medyk z konwalią w dłoni. Oba te dzieła odsłonięto pod koniec czerwca. Kolejne powstały w Lidzbarku Warmińskim, gdzie Kopernik jest w roli medyka z eskulapem w dłoni, a także w Nowym Mieście Lubawskim. Tam reprezentuje on rolę ekonomisty. Te można oglądać od końca lipca.

W Pieniężnie odsłonięto ostatni mural z Kopernikiem

Ostatni z pięciu zaplanowanych murali powstał w Pieniężnie, gdzie został zaprezentowany jako administrator dóbr kapitulnych i astronom. Autorką projektu jest Weronika Skierka, niezależna ilustratorka, pasjonatka grafiki oraz absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ilustruje czasopisma. Wykonuje również projekty plakatów i murali.

W związku z tym, że malowidło zdobi ścianę budynku szkoły, przyjęto konwencję bajkową. Mural, poza walorami estetycznymi, ma też wymiar edukacyjny - przypomina o największych dokonaniach naukowych kanonika. Dodano takie tytuły dzieł Mikołaja Kopernika jak:

  • "O obrotach ciał (sfer) niebieskich” ("De revolutionibus orbium coelestium”) - dzieło zawierające wykład heliocentrycznej i heliostatycznej budowy wszechświata;
  • "Traktat o monecie", w którym Mikołaj Koperniki sformułował pięć podstawowych postulatów z zakresu ekonomii, współcześnie nazywanych monetarnymi;
  • "Taksa chlebowa" - taksa opracowana przez Mikołaja Kopernika regulowała cenę i wagę chleba na Warmii.

Wykonanie murali kosztowało niemal 85 tys. zł

W tym roku przypada 550. rocznica urodzin astronoma oraz 480. rocznica jego śmierci, w związku z tym rok 2023 ogłoszono Rokiem Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w regionie zaplanowano szereg wydarzeń. Projekty murali zostały zakupione przez województwo warmińsko-mazurskie w ubiegłym roku za 34 tys. 174 zł brutto. Ich wykonanie to koszt 84 tys. 378 zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu województwa. W przedsięwzięciu częściowo finansowo uczestniczą też gminy, na których obszarze powstały dzieła.

Gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik?

Kolejne miasta z Warmii i Mazur z muralami z Mikołajem Kopernikiem. Zobacz, jak się prezentują