Spis treści
- Barszcz Sosnowskiego w gminie Stawiguda. Strażacy-ochotnicy apelują o ostrożność
- Jakie są objawy kontaktu z barszczem Sosnowskiego?
- Barszcz Sosnowskiego – co to za roślina?
Barszcz Sosnowskiego w gminie Stawiguda. Strażacy-ochotnicy apelują o ostrożność
W rejonie Bartążka pojawiły się ogniska barszczu Sosnowskiego – rośliny silnie toksycznej, powodującej poważne oparzenia skóry. Strażacy-ochotnicy z OSP w Bartągu poinformowali, że po zgłoszeniach mieszkańców i konsultacjach z sołtysem Bartążka oraz gminą Stawiguda, zdecydowano, że usunięciem rośliny zajmie się firma zewnętrzna.
- Wszelkie miejsca niebezpieczne, gdzie występuje barszcz Sosnowskiego prosimy zgłaszać bezpośrednio do Urzędu Gminy Stawiguda lub Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa podając przy tym dokładną lokalizację – zaapelowali druhowie z OSP w Bartągu.
Jednocześnie podano, jak uniknąć poparzenia barszczem Sosnowskiego:
- Nie zbliżajcie się do rośliny,
- Nie dotykajcie jej – nawet liści!
- Pilnujcie dzieci i zwierząt.
Jakie są objawy kontaktu z barszczem Sosnowskiego?
Do objawów, jakie mogą się pojawić po kontakcie z rośliną należą: silne oparzenia skóry, szczególnie po kontakcie ze słońcem, pieczenie, pęcherze, zaczerwienienie, a w cięższych przypadkach mogą wystąpić nawet gorączka, nudności.
Jeśli dojdzie do kontaktu z barszczem Sosnowskiego, należy:
- niezwłocznie zmyć skórę bardzo dużą ilością zimnej wody z mydłem, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny,
- unikać ekspozycji skóry na światło słoneczne, nawet jeżeli, nie pojawiły się objawy do 48 godzin od momentu kontaktu z rośliną,
- jeśli pojawią się objawy oparzeń trzeba zasięgnąć porady lekarza,
- w celu złagodzenia symptomów, można zastosować okłady z mokrych kompresów lub lodu, doustnie – wapno lub leki antyhistaminowe,
- jeśli pojawią się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe,
- w przypadku gdy parzący sok dostanie się do oczu, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.
Barszcz Sosnowskiego – co to za roślina?
Barszcz Sosnowskiego to bardzo okazała roślina, którą można spotkać na łąkach, w ogrodach i parkach, a także nad brzegami rzek i jezior. Osiąga wysokość do 3,5 m, ale największe odnotowane okazy miały powyżej 4 m. Na całej roślinie znajdują się sztywne włoski wydzielnicze. Roślina na szczycie pędów wytwarza rozległe kwiatostany zebrane w baldach, mogą one osiągnąć do 50 cm średnicy. Barszcz posiada drobne, białe kwiatki.
Barszcz Sosnowskiego to jedna z najsilniej toksycznych roślin w Polsce. Ich sok zawiera szereg związków uwrażliwiających organizm (głównie skórę ludzi i zwierząt) na działanie promieni słonecznych. Związki te w obecności światła słonecznego, w szczególności promieni UVA i UVB, wiążą się z DNA komórek skóry i powodują oparzenia II i III stopnia.
Związki te mogą wywoływać również uszkodzenia dróg oddechowych i oczu oraz powodować ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, bo w sprzyjających warunkach atmosferycznych (upał, wilgoć), unoszą się w powietrzu. Jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania (kwiecień – sierpień), kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza.

