Spis treści
- Warszawa wśród najlepszych miast do życia w Polsce. Olsztyn na podium
- Rzeszów i Białystok wypadły słabiej od Olsztyna. Tak wygląda ranking miast
- Jakie obszary były brane pod uwagę w przygotowaniu rankingu PZU?
Warszawa wśród najlepszych miast do życia w Polsce. Olsztyn na podium
PZU przygotowało nowy ranking najlepszych do życia miast w Polsce. Obejmuje on 38 miast liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców. PZU Lokalnie to projekt, dzięki któremu użytkownicy mogą sprawdzić, jak ich okolica wypada pod względem bezpieczeństwa, zdrowia i komfortu życia.
Pierwsze miejsce nie powinno zaskakiwać, bo zajęła je Warszawa. Najwyższe zarobki w Polsce i sprawna komunikacja miejska czynią ją jednym z najbardziej komfortowych miejsc do życia i pracy w Polsce. Stolica kraju wyróżnia się też wysokim poziomem zdrowia publicznego, dzięki bardzo dobrej infrastrukturze rowerowej i wysokiej dostępności usług medycznych. Stolica oferuje również wyjątkowo szeroki dostęp do instytucji kultury.
Tuż za Warszawą uplasował się Lublin. Stolica Lubelszczyzny wyróżnia się bardzo dobrą dostępnością usług medycznych i rozwiniętą infrastrukturą rowerową. Miasto zapewnia mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa dzięki niskiemu poziomowi przestępczości i skutecznym działaniom służb. Lublin oferuje korzystne warunki ekonomiczne, niskie koszty utrzymania mieszkań i niski poziom hałasu, co przekłada się na codzienny komfort życia.
Co ciekawe, podium zamyka warmińskie miasto. To Olsztyn, który, według autorów rankingu, ma świetny dostęp do opieki medycznej, wysoką jakość powietrza oraz niski poziom przestępczości. Na uwagę zasługują także niskie koszty utrzymania mieszkań oraz dobra dostępność komunikacyjna.
Rzeszów i Białystok wypadły słabiej od Olsztyna. Tak wygląda ranking miast
Tuż za Olsztynem uplasował się Rzeszów. Stolicę województwa podkarpackiego wyróżnia wyjątkowo wysoki poziom bezpieczeństwa. Rzeszów cechuje najniższy w Polsce poziom przestępczości, w tym niska częstotliwość przestępstw przeciw mieniu. Miasto może pochwalić się rozbudowaną infrastrukturą sportową oraz gęstą siecią tras rowerowych. Wysoka dostępność publicznej opieki przedszkolnej, żłobków i niskie koszty utrzymania mieszkania sprzyjają komfortowemu życiu mieszkańców.
Białystok zajął piąte miejsce w rankingu ogólnym, wygrał natomiast w obszarze zdrowotnym. Najmocniejsze strony miasta to bardzo duża gęstość tras rowerowych oraz dostępność usług zdrowotnych. Białystok cechuje również najniższy w Polsce poziom przestępstw przeciw mieniu oraz najniższy poziom miejscowych zagrożeń, według straży pożarnej.
Ranking 10 najlepszych do życia miast w Polsce prezentuje się następująco:
- Warszawa,
- Lublin,
- Olsztyn,
- Rzeszów,
- Białystok,
- Poznań – łączy wygodę życia z bogatą ofertą edukacyjną i kulturalną,
- Zielona Góra – miasto z czystym powietrzem, dużą ilością zieleni i wysokim poziomem bezpieczeństwa,
- Koszalin – bezpieczne i zielone miasto z czystym powietrzem,
- Szczecin – oferuje bardzo dobrą jakość powietrza, dostępność usług zdrowotnych i niskie koszty życia,
- Toruń – ciche miasto z czystym powietrzem.
Nad przygotowaniem rankingu pracowali członkowie AI Lab SGH, realizującego projekty w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej w gospodarce.
– Wskaźniki dostępności zostały przez nas stworzone jako stosunek danej zmiennej do innej, np. liczba lekarzy na liczbę mieszkańców albo liczba przedszkoli na liczbę dzieci. Z kolei wagi czterech głównych kategorii ustaliliśmy na podstawie analizy ekonometrycznej danych z badań ankietowych, w których ocena satysfakcji z życia respondenta była uzależniona od zmiennych reprezentujących sytuację lub samoocenę w czterech obszarach. Najwyższą wagę ma zdrowie, dalej zaś są komfort życia, kultura i edukacja, a na końcu bezpieczeństwo – wytłumaczył dr hab. Andrzej Torój, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Jakie obszary były brane pod uwagę w przygotowaniu rankingu PZU?
Pozycja miasta w rankingu ma odzwierciedlać jakość życia mieszkańców, na którą składają się cztery obszary:
- Kultura i edukacja: dostępność instytucji edukacyjnych i opiekuńczych (szkół, przedszkoli, żłobków, miejsc w szkołach niepublicznych), instytucji kultury oraz odległość od popularnych miejscowości turystycznych w górach i nad morzem;
- Zdrowie: dostępność usług zdrowotnych (lekarze, pielęgniarki i położne, przychodnie, placówki POZ, szpitale), trasy rowerowe, infrastruktura sportowa, jakość powietrza (PM 2,5 i PM 10);
- Bezpieczeństwo: przestępczość (w tym przestępstwa przeciw mieniu), komendy policji i straży pożarnej, miejscowe zagrożenia wg straży pożarnej;
- Komfort życia: wysokość wynagrodzeń, koszty utrzymania i zakupu mieszkania, stopa bezrobocia, komunikacja (przystanki, dworce kolejowe i autobusowe, rowery miejskie, odległość od lotnisk), powierzchnie zielone i narażenie na hałas.
Najwyżej ocenione miasta w uwzględnieniu poszczególnych kategorii:
- Zdrowie: Białystok, Olsztyn, Lublin, Koszalin, Rzeszów;
- Kultura i edukacja: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk;
- Bezpieczeństwo: Rybnik, Rzeszów, Opole, Białystok, Olsztyn.
- Komfort życia: Płock, Katowice, Warszawa, Wałbrzych, Wrocław.
Ten pieszy szlak turystyczny ma ponad 250 km. Z Olsztyna można dojść nim aż do Torunia