Olsztyńskie Planetarium od wielu lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Olsztyna. Jest to miejsce, które zarówno pełni funkcję edukacyjną jak i rozrywką. Można tam zobaczyć popularne seanse, gdzie główny nacisk kładziony jest na wizualną atrakcyjność przekazu oraz prowadzone pod sztucznym niebem zajęcia edukacyjne prezentujące wiedzę astronomiczną, która stanowi element szkolnych programów nauczania. Co roku odbywają się tam ciekawe seanse, wydarzenia, spotkania i pokazy, które cieszą się zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Olsztyna, ale także licznych gości, którzy odwiedzają nasze miasto i chętnie odwiedzają Planetarium w Olsztynie.
W tym roku w naszym planetarium odbyły się już urodziny Mikołaja Kopernika, które były 19 lutego. Podczas tej uroczystości zasłużeni pedagodzy otrzymali wyróżnienia od marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. To wydarzenie już za nami, ale my patrzymy w przyszłość. Myślę, że taką rzeczą, która może zainteresować jest pokaz filmowy "W poszukiwaniu ciemnej materii", którego premiera odbędzie się już 1 marca. Film jest rzeczywiście bardzo ciekawy i w sposób taki nowoczesny, wykorzystując bardzo zaawansowane technologie multimedialne, pokazuje w sposób pasjonujący, ale jednocześnie przystępny, jedno z największych wyzwań przed jakim stoi współczesna nauka, a mianowicie czym jest ciemna materia. Jej obecność słabo odczuwamy tutaj, ale wyraźnie ona wpływa na zachowanie się ciał niebieskich w dalekiej przestrzeni. - mówi Jacek Szubiakowski - dyrektor olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
Film pokazuje historię badań ciemnej materii zaczynając od zaobserwowania w latach 30’ pierwszych oznak jej istnienia, następnie prezentując analizę rotacji gwiazd w Wielkiej Galaktyce Andromedy, przechodzi do prezentacji współczesnych metod badawczych. Przypominamy, że premiera filmu odbędzie się 1 marca o godzinie 17. Jednak olsztyńskie planetarium to nie tylko pokazy filmowe. Odbywają się tam liczne spotkania i pokazy, a w obserwatorium astronomicznym sami możemy obserwować niebo i jego elementy. Już niedługo odbędzie się seria pokazów i spotkań związanych z obserwacją innych planet oraz wiele innych, ciekawych wydarzeń.
14 marca będziemy obchodzili Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, a koło równonocy, czyli 21 marca jest Międzynarodowy Dzień Planetariów i tutaj chcemy zrobić pokaz "Muzyka filmowa analogowo i cyfrowo". Będziemy prezentowali nagrania muzyki filmowej przy asyście obrazów nieba. Zaczniemy od analogowych płyt winylowych i w tym celu również użyjemy starej aparatury analogowej, a później przejdziemy do cyfrowych nagrań i to będziemy prezentować przy udziale nowoczesnych, cyfrowych projektorów. Te pokazy poprowadzą doktorzy Leszek Błaszkiewicz i Bartosz Dąbrowski, którzy się specjalizują właśnie w takich wydarzeniach. Ponadto przez całe lato będą nam towarzyszyły planety i w związku z tym zorganizowaliśmy kilka "spotkań z planetami". Zaczynamy 23 marca spotkaniem z Wenus, ponieważ wtedy ona będzie najdalej od słońca i będzie bardzo jasna, długo widoczna na wieczornym niebie. Jednocześnie przez teleskop będzie można zobaczyć, że jest to planeta, która wykazuje fazy podobnie jak księżyc. Temu będzie towarzyszyło spotkanie w planetarium, gdzie astronom na żywo opowie o tej siostrzanej planecie ziemi. - dodaje Jacek Szubiakowski.
Później "spotkania z planetami" olsztyńskie planetarium będzie prowadziło głównie w okresie letnim. W lipcu będzie opozycja Jowisza i Saturna, czyli planety są po drugiej stronie od słońce. Wówczas są bardzo jasne i dobrze widoczne, także warto wtedy odwiedzić olsztyńskie obserwatorium. Ostatnie spotkanie będzie z Marsem we wrześniu. W miedzy czasie, 12 sierpnia będziemy mieli okazję znowu spojrzeć w niebo w poszukiwaniu meteorów. I tak jak w poprzednich latach odbędzie się to wieczorem w Parku Centralnym. Warto więc odwiedzić Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie, ponieważ odbywają się tam naprawdę ciekawe i interesujące wydarzenia, spotkania i pokazy.
Polecany artykuł: