Pilny apel warmińsko-mazurskiego inspektora ochrony roślin. Dotyczy tysięcy osób

i

Autor: Freepik: wirestock Zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Pilny apel warmińsko-mazurskiego inspektora ochrony roślin. Dotyczy tysięcy osób

2025-02-03 14:07

Po raz kolejny władze regionu przypominają o ostrożnym korzystaniu ze środków ochrony roślin. Warmińsko-mazurski inspektor ochrony roślin apeluje, aby nie korzystały z nich osoby, które nie przeszły specjalnego szkolenia. Tylko na terenie naszego województwa w ostatnim czasie tysiące osób nabyło je w internecie. Więcej informacji w artykule poniżej.

Niebezpieczne środki ochrony roślin. Apel inspektora

Stosowanie środków ochrony roślin służących do fumigacji jest ściśle regulowane ze względu na ich wysoką toksyczność i potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz środowiska. Są to środki owadobójcze i gryzoniobójcze w formie pastylek emitujących gaz w drodze reakcji chemicznej. Przeznaczone są głównie do fumigacji/dezynsekcji ziarna zbóż w magazynach, przechowalniach, w komorach elewatorów, w silosach, na barkach, w ładowniach statków oraz w kontenerach. Etykiety niektórych z nich dopuszczają zastosowanie tych preparatów celem kontroli populacji karczownika i kreta, ale tylko i wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji, z zachowaniem ścisłych zasad bezpieczeństwa i zgodnie z etykietą.

- Dotychczasowe działania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w zakresie nadzoru nad obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin potwierdzają, że zakupu środków ochrony roślin przeznaczonych do fumigacji dokonują osoby nieuprawnione, nieposiadające stosownych kwalifikacji, które nie są świadome zagrożeń, jakie mogą stwarzać tego rodzaju preparaty. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, zważywszy na fakt tragicznych wydarzeń – czytamy w komunikacie warmińsko-mazurskiego inspektora ochrony roślin.

Środki ochrony roślin kupują osoby nieuprawnione. Na Warmii i Mazurach nabyło je 2 tys. użytkowników

Na dzień dzisiejszy WIORiN w Olsztynie jest w posiadaniu informacji o ponad 2 000 podmiotach z terenu naszego województwa, które drogą internetową nabyły te preparaty. Bardzo prawdopodobne jest, że kolejne kontrole wykonane na terenie kraju spowodują wzrost tej liczby.

Podmioty, które zakupiły ten środek, to głównie osoby fizyczne, czyli użytkownicy nieprofesjonalni, którzy zakupili go głównie do zwalczania populacji kreta w swoich ogródkach przydomowych bądź zwalczania gryzoni w swoich gospodarstwach domowych. Zdarzyły się także przypadki zakupu i zastosowania preparatu m.in. do fumigacji ramek pszczelarskich bądź pozbycia się korników w starych domach lub meblach.

Niestety, podczas dotychczas przeprowadzonych 200 kontroli na terenie naszego województwa stwierdzono 13 przypadków wyrzucenia opakowań lub pozostałości tych środków do odpadów komunalnych, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia wielu osób postronnych i środowiska.

Środki ochrony roślin, sklasyfikowane jako substancje niebezpieczne (kod odpadu 20 01 19*) przyjmowane są od mieszkańców w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Towarowej 20a w Olsztynie.

- Istnieje również możliwość ich odbioru przez Mobilny PSZOK na zgłoszenie podczas cyklicznego objazdu osiedli, zgodnie z harmonogramem - przypomina dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Ewa Łukasik-Błażejewicz.

Informację o zagrożeniach z tym związanych i sposobach pozbywania się takich odpadów są na stronie www.czysty.olsztyn.eu.

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach zrobiło się głośno o zatruciach środkami ochrony roślin. W listopadzie informowaliśmy o tym, że policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniali okoliczności śmierci 2,5-letniego dziecka z gminy Jonkowo. Mogło dojść do zatrucia środkiem chemicznym służącym do eliminacji szkodników, najprawdopodobniej trutką na krety.

Do podobnych przypadków doszło także w innych regionach Polski. W rejonie Grodziska Wielkopolskiego zmarła 3-letnia dziewczynka, a także 2-letni chłopiec z okolic Tomaszowa Lubelskiego. Z kolei 9-letnie bliźniaczki spod Płońska trafiły do szpitala.

Pilny apel warmińsko-mazurskiego inspektora ochrony roślin. Dotyczy tysięcy osób

i

Autor: UM Olsztyn
Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Zamiast szczurów giną dzieci | Pokój Zbrodni
Quiz o zwierzętach. Ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć
Pytanie 1 z 10
Jastrzębie potrafią obracać głowy o 270 stopni

Ranking gmin na Warmii i Mazurach 2024. Zaskakujące wyniki w czołówce. Te gminy są liderami