Spis treści
- Pierwszy park narodowy na Warmii i Mazurach. Gdzie mógłby powstać?
- Marszałek województwa wskazał inną lokalizację dla parku narodowego
- Parki narodowe w Polsce. Ile ich jest i gdzie się znajdują?
Pierwszy park narodowy na Warmii i Mazurach. Gdzie mógłby powstać?
W ubiegłym roku informowaliśmy o tym, że w województwie warmińsko-mazurskim może powstać pierwszy park narodowy. Jako lokalizację wskazywano Mazurski Park Krajobrazowy. Takie zadanie otrzymał doradca ministra klimatu i środowiska Andrzej Kimbar z Wielbarka.
- Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego wydzielona byłaby część, która byłaby objęta bardziej ścisłą ochroną, czyli parkiem narodowym. A co trzeba zrobić? Trzeba uzyskać uchwały rad gmin, na których terenie znajdują się te tereny, co nie jest takie proste – powiedział w ubiegłym roku w rozmowie z redakcją olsztyn.eska.pl Andrzej Kimbar, leśniczy, samorządowiec z Wielbarku oraz działacz Polska 2025.
Już wcześniej było kilka prób utworzenia parku narodowego, ale wówczas samorządy powiedziały „nie”, bo nie miałyby korzyści z tego. Wskazywano, że należałoby m.in. zastanowić się, co mogłoby się stać z ludźmi pracującymi na tym terenie, z turytami czy terenami inwestycyjnymi. Jednak teraz to się zmieniło, bo samorządy otrzymywały subwencję ekologiczną od liczby hektarów, które znajdują się na terenie danej gminy. Byłoby nawet to po kilka milionów rocznie. Za park narodowy kwota subwencji wynosiłaby około 600 zł za hektar.
Mazurski Park Krajobrazowy znajduje się na terenie dziewięciu samorządów. Na ten moment nie wiadomo, jaki dokładnie teren zajmowałby przyszły park narodowy. To zależy od negocjacji, które prowadzone są z władzami wszystkich dziewięciu gmin.
Marszałek województwa wskazał inną lokalizację dla parku narodowego
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego rozmawiał z samorządowcami z Gołdapi na temat utworzenia parku narodowego na terenach graniczących z Rosją, na terenie Puszczy Rominckiej.
– Pomysł utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego uważam za mocno dyskusyjny – przyznał marszałek województwa Marcin Kuchciński. – W naszym odczuciu znacznie korzystniejszą opcją, byłoby utworzenie parku narodowego na terenie Puszczy Rominckiej w okolicach Gołdapi. To teren w pobliżu granicy z Rosją, na który trudniej pozyskać inwestorów, więc subwencja ekologiczna za utworzenie parku narodowego mogłaby pomóc tamtejszym samorządom oraz mieszkańcom. Razem z samorządowcami z powiatu gołdapskiego rozważaliśmy różne możliwości ochrony unikalnej przyrody Puszczy Rominckiej, w tym powołanie parku narodowego, ale zaznaczam, że to nasze wstępne rozmowy. Będziemy się teraz wsłuchiwać w głos mieszkańców.
Park narodowy na terenie Puszczy Rominckiej liczyłby kilkanaście tysięcy hektarów powierzchni. Utworzenie parku narodowego to długi proces. Jego ewnetulana realizajca w dużej mierze będzie zależała od woli tamtejszych samorządów oraz mieszkańców. W odróżnieniu od parków krajobrazowych parki narodowe powoływane są ustawą sejmową i otrzymują finansowanie z budżetu państwa.
W granicach województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się 6 parków krajobrazowych oraz dwa, których tylko część obszaru leży w naszym regionie. Nie ma jednak ani jednego parku narodowego, choć koncepcja powołania Mazurskiego Parku Narodowego pojawiła się w latach 60. XX wieku.
Parki narodowe w Polsce. Ile ich jest i gdzie się znajdują?
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z 2004 r., park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 hektarów, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. W Polsce obecnie wyodrębnione są 23 parki narodowe. Są to:
- Babiogórski Park Narodowy;
- Białowieski Park Narodowy;
- Biebrzański Park Narodowy;
- Bieszczadzki Park Narodowy;
- Park Narodowy „Bory Tucholskie”;
- Drawieński Park Narodowy;
- Gorczański Park Narodowy;
- Park Narodowy Gór Stołowych;
- Kampinoski Park Narodowy;
- Karkonoski Park Narodowy;
- Magurski Park Narodowy;
- Narwiański Park Narodowy;
- Ojcowski Park Narodowy;
- Pieniński Park Narodowy;
- Poleski Park Narodowy;
- Roztoczański Park Narodowy;
- Słowiński Park Narodowy;
- Świętokrzyski Park Narodowy;
- Tatrzański Park Narodowy;
- Park Narodowy „Ujście Warty”;
- Wielkopolski Park Narodowy;
- Wigierski Park Narodowy;
- Woliński Park Narodowy.
W Olsztynie są dwa takie miejsca. Zobacz, jak bajecznie prezentuje się rezerwat Redykajny