Pierwsze urodziny Kortosfery. W ciągu roku placówkę odwiedziło 75 tys. osób
Kortosfera to jedyne w Polsce centrum nauki usytuowane przy uniwersytecie. 1 września minął rok od jego otwarcia dla zwiedzających. Z tej okazji pracownicy przygotowali wiele atrakcji. Obiekt można było tego dnia zwiedzać bezpłatnie - wejściówki rozeszły się w błyskawicznym tempie.
Pierwszy rok funkcjonowania Kortesfery był niezwykle intensywny i jak przyznaje dyrektor obiektu – minął niezwykle szybko.
Spełniliśmy swoje marzenia. Zrealizowaliśmy swoje cele, które postawiliśmy na samym początku. Do 31 sierpnia sprzedaliśmy aż 74 396 biletów. Jest to bardzo dobry wynik. Będziemy pracować nad tym, aby było jeszcze lepiej. Przez ten rok intensywnie budowaliśmy markę, bo byliśmy świeżym produktem. W tej chwili jesteśmy rozpoznawani nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce. Zdobyliśmy kilka wyróżnień m.in. za wystawy dostosowane dla dzieci, a nauczyciele dostrzegli nasz ogromny potencjał edukacyjny. Za nami m.in. XXI Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, kortowski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Piknik Uniwersytecki, piknik lotniczy w Gryźlinach czy Warmińska Noc Perseidów. To tylko część dużych wydarzeń, którym towarzyszyliśmy
– wymieniał Mateusz Pikuliński, dyrektor Kortosfery.
Do świętowania pierwszych urodzin Kortosfery przyłączył się prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który przyznał, że przed kilkoma laty, kiedy zaczynała rodzić się myśl o utworzeniu Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, nie był nadmiernym optymistą. Obawiał się, że będzie trudno to udźwignąć, chociażby finansowo, bo wybudowanie i wyposażenie obiektu kosztowało 36 mln zł.
Dzisiaj, po roku od otwarcia Kortosfery, jestem absolutnie przekonany, że to był bardzo dobry pomysł i to nie są zmarnowane pieniądze. Są rzeczy, których nie da się wycenić. Miejsce to pozwala edukować najmłodszych, służy do poznawania świata i pokazuje, że nauka nie jest nudna. Osiągnięcia Kortosfery, dzisiejszy bogaty program, kreatywność widoczna w każdym miejscu tego obiektu, zasługują na pochwałę i uznanie. Bardzo się cieszę, że ta jednostka funkcjonuje z takim rozmachem. Dziękuję i życzę załodze, aby Kortosfera dalej się prężnie rozwijała dla dobra naszych przyszłych pokoleń
– zaznaczał rektor.
Co się działo w Kortosferze? Takie atrakcje znalazły się w programie
W programie pierwszych urodzin znalazły się m.in. Laboratorium Wysokich Energii, gdzie uczestnicy wzięli udział w niesamowitym pokazie związanym z elektromagnetyzmem, a w OPEN LAB – mikroskopy poznali fascynujący świat mikroorganizmów. Swoją premierę miało Laboratorium Sekrety Żywności, w którym zwiedzający odkrywali tajemnice żywności, dowiedzieli się, jak wykryć składniki odżywcze oraz sprawdzili jakość i świeżość wybranych produktów spożywczych.
W strefie gier logicznych zarówno mali, jak i więksi odkrywcy testowali swoje umiejętności podczas rozwiązywania łamigłówek, które nie zawsze były proste. Dużym zainteresowaniem cieszyły się Łaziki i Photony oraz mobilne planetarium, które zaprosiło w niezwykłą podróż po planetach i gwiazdach. Pokazy chemiczne przy Wahadle, jak zawsze wzbudziły w uczestnikach wiele emocji. Można też było zobaczyć Słońce z bliska i poznać jego sekrety dzięki teleskopowi słonecznemu. Nieco starsi Kortosferę odwiedzili specjalnie z myślą o wykładzie dr inż. Joanny Ciborskiej, która opowiedziała o wyborach żywieniowych i o tym, czy emocje decydują o tym, co jemy.
Ogromną atrakcją dla dzieci było także malowanie buziek, a starsi z niecierpliwością czekali na koncert Jazz Quartet oraz zespół Klint. Na zakończenie świętowania można było obejrzeć pokaz ognia.
Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji zdradził także, jakie atrakcje na przyszłość szykuje Kortosfera.
Szczegóły już za kilka chwil, wystarczy nas tylko obserwować. Na pewno zależy nam bardzo na organizowaniu w naszym centrum nocy dla dorosłych, które odbywać się będą raz w miesiącu. Będzie to coś większego, naukowego i muzycznego przeznaczonego dla nieco starszych. Oprócz tego chcemy odwiedzać szkoły wiejskie, które z różnych powodów nie są w stanie do nas dotrzeć. Jesteśmy już na etapie poszukiwania sponsora. Od września startujemy też z nowymi zajęciami w laboratorium, które są przewidziane na dwa semestry. W weekendy zapraszamy do Akademii Kortosfery, w szczególności osoby spoza Olsztyna, które w tygodniu nie mają możliwości nas odwiedzić. Pracujemy też nad nową wystawą mobilną. Będzie można nas zobaczyć nie tylko w obiekcie i na uniwersyteckich eventach, ale też poza uczelnią. Zatem nasz grafik jest bardzo napięty, pracujemy siedem dni w tygodniu i zapraszamy. Odwiedzajcie nas i bawcie się z nami
– podsumował Mateusz Pikuliński.
Nasza pomarańczowa ekipa Eska Summer City także tego dnia odwiedziła Kortosferę. Był to jeden z naszych ostatnich podjazdów. Zdjęcia z tego wydarzenia możecie zobaczyć w naszej galerii.