Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej, to święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzone jest co roku w tym samym terminie – 14 października. Tym razem wypada w poniedziałek. Tego dnia nie ma zajęć lekcyjnych.
W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych – czytamy w art. 74 Karty Nauczyciela.
Dzień Nauczyciela 2024. Czy jest dniem wolnym od szkoły i pracy?
Czy to oznacza, że w Dniu Nauczyciela uczniowie nie muszą iść do szkoły, a nauczyciele mają dzień wolny od pracy? Niestety to nie taka prosta sprawa. Dzień Nauczyciela nie jest bowiem dniem wolnym ustawowo od pracy, a jedynie od zajęć lekcyjnych. W szkołach mogą zatem odbywać się inne zajęcia, np. opiekuńczo-wychowawcze. O przebiegu Święta Edukacji Narodowej decyduje dyrektor szkoły. Najczęściej tego dnia organizowane są uroczyste apele. Zdarza się jednak, że odbywają się one wcześniej, tak by 14 października nauczyciele i uczniowie nie mieli obowiązku przychodzenia do placówki. Wyjątek stanowić mogą wówczas pracownicy szkoły, którzy zostali wyznaczeni do pełnienia dyżuru i sprawowania opieki nad uczniami.
Należy przyjąć, że 14 października nie jest świętem ustawowo wolnym od pracy w szkołach, ale jedynie nie prowadzi się w tym dniu zajęć lekcyjnych; nie jest więc dniem wolnym od zajęć innego rodzaju, np. w placówkach o pracy ciągłej. W praktyce w tym dniu w szkołach organizuje się okolicznościowe akademie, spotkania itd., jednak z tytułu udziału w tych uroczystościach, sprawowania opieki nad uczniami bądź pełnienia dyżurów nauczycielowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inny dzień wolny od pracy – można przeczytać w komentarzu do Karty Nauczyciela.
Hity z kartkówek i sprawdzianów. Uśmiejecie się do łez!