Niż genueński na Polską. Mogą wystąpić powodzie błyskawiczne
Od piątku na południu i zachodzie Polski mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne. Meteorolodzy zapowiadają intensywne opady deszczu, które mogą doprowadzić do błyskawicznych powodzi.
Od piątku nad Polskę od południowego-zachodu po południe nasunie się niż genueński, który przyniesie ze sobą bardzo dużą ilość opadu nawet do 100 litrów na m2, najbardziej zagrożonymi rejonami będą południe i południowy zachód Polski. Sytuacja ta może nieść ze sobą powodzie błyskawiczne, podtopienia i zalania
– informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Ostrzeżenia 3 stopnia zostały wydane dla województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego obowiązują do 16 września do godz. 07:00. Ostrzeżenia 2 stopnia obowiązują w części województwa wielkopolskiego i łódzkiego do soboty, 14 września, do godz. 06:00. Natomiast ostrzeżenia 1 stopnia obowiązują w części województwa kujawsko-pomorskiego.
Gęste mgły i susza hydrologiczna we wschodniej części kraju
IMGW wydał także ostrzeżenia 1 stopnia dla wschodniej części kraju, gdzie mogą występować gęste mgły. Dodatkowo w znacznej części województwa warmińsko-mazurskiego prognozuje się suszę hydrologiczną. Na poniższej mapie na szaro zaznaczono miejsca, gdzie przewiduje się wystąpienie tego zjawiska.
Oprócz intensywnych opadów deszczu w sobotę może silnie wiać. Ostrzeżenia drugiego stopnia przewidziane są w województwie pomorskim. Natomiast pierwszego stopnia w województwie zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, dolnośląskim oraz opolskim.
IMGW wydaje ostrzeżenia 1 stopnia, gdy przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, należy śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.
Nawałnice przeszły przez Polskę. Najwięcej interwencji na Warmii i Mazurach [ZDJĘCIA]