Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych

i

Autor: pixabay

Olsztyn ułatwia poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Ma być jeszcze lepiej!

2020-02-27 7:00

Zarząd Dróg Zieleni i Transportu ocenił przystosowanie infrastruktury miejskiej do obsługi osób niepełnosprawnych, czy też osób starszych i rodziców z małymi dziećmi. Wiele rzeczy udało się już zrobić, ale niektóre jeszcze wymagają poprawy.

Głównym zagrożeniem na drogach dla osób niepełnosprawnych, starszych czy rodziców z małymi dziećmi w wózkach są podwyższone krawężniki na przejściach dla pieszych, niedoświetlenie takich przejść, czy brak na nich płytek typu "stop" oraz sygnalizatorów dźwiękowych dla osób niewidomych i niedowidzących. Jak informuje Zarząd Dróg Zieleni i Transportu, wiele rzeczy zostało już poprawionych w celu udogodnienia poruszania się osób niepełnosprawnych, ale to nie koniec działań, ponieważ w planach są kolejne i to już w tym roku. 

Jeśli chodzi o infrastrukturę przystosowaną do osób niepełnosprawnych w tym niewidomych i niedowidzących, to w Olsztynie montowane są między innymi płytki typu "stop". Są one montowane na wszystkich przejściach i przystankach autobusowych. Przy okazji realizacji nowych inwestycji oraz remontów istniejących chodników, dla przykładu w 2019 roku ZDZiT wykonał między innymi remonty wraz z obniżeniem chodników i montażem płytek typu "stop" na takich ulicach jak Kłosowa, Kleeberga, Szarych Szeregów, Boenigka, Mickiewicza, Słoneczna, Akacjowa, Gdyńska, Morska, Kołobrzeska, Ratuszowa czy Żeromskiego. To tylko część z udogodnień przygotowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych. Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, to spośród 102 istniejących sygnalizacji świetlnych w Olsztynie, aż  97 wyposażonych jest w sygnalizatory dźwiękowe dla osób niewidomych i niedowidzących. Są one na najczęściej uczęszczanych skrzyżowaniach naszego miasta. - mówi Michał Koronowski - rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Jeśli chodzi o udogodnienia dla osób niepełnosprawnych to ważnym elementem są pojazdy komunikacji miejskiej, które są odpowiednio przystosowane. 99 procent autobusów posiada funkcję tak zwanego "przyklęku", czyli możliwości regulowania wysokości podłogi po stronie drzwi, tak aby osoby na wózkach miały ułatwiony wjazd. 100 procent stanowią pojazdy niskopodłogowe wyposażone w rampę uchylną, którą kierowca może rozłożyć, by ułatwić wjazd osobie niepełnosprawnej. Ponadto elektroniczne tablice informacji pasażerskiej, na których znajduje się specjalny przycisk, po wciśnięciu którego osoba niewidoma lub niedowidząca może wysłuchać komunikatu głosowego, informującego o najbliższych przyjazdach autobusów i kierunkach, w których można nimi podróżować.

Niebywale ważne dla osób niepełnosprawnych jest także zapewnienie im odpowiednich chodników, o równej powierzchni. Tak dla przykładu mogę powiedzieć, że w 2020 roku zaplanowana jest między innymi wymiana nawierzchni chodnika przy ulicy Promienistej, remont chodnika przy ulicy Gębika, wykonanie chodnika przy ulicy Rumiankowej i Kocanki, remont chodników na Morwowej i Agrestowej, czy chociażby budowa chodnika na części ulicy Sosnkowskiego. - dodaje Michał Koronowski.

Jak widać w Olsztynie osoby niepełnosprawne mogą w łatwy i bezpieczny sposób podróżować po mieście. Przyczyniają się do tego liczne udogodnienia, które stale są poszerzane i rozbudowywane.

ESKA TOP 5 odc. 109
Sonda
Największe koncerty w Polsce w 2020 roku. Na który z nich się wybierasz?