Przystanki wiedeńskie pod nadzorem policji i pracowników Nadzoru Ruchu MPK
W minionym tygodniu policja w zaledwie kilka godzin zatrzymała dziesięciu kierowców, którzy nie przestrzegali zasad bezpieczeństwa podczas przejeżdżania przystanku wiedeńskiego. Policjanci uświadamiali kierowców, że w tym przypadku to właśnie od nich zależy bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w starciu z pojazdem są właściwie bez szans aby wyjść ze zdarzenia bez obrażeń. Kontrole w tych miejscach ruchu drogowego mają odbywać się cyklicznie.
- Na te psy musisz mieć zezwolenie! Zobacz listę najgroźniejszych ras w Polsce
- Grzyby w czerwcu? Pierwsze okazy w polskich lasach już są [INFORMATOR]
Od początku funkcjonowania w olsztyńskiej infrastrukturze drogowej tramwajów, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mieli obowiązek, aby zapoznać się i stosować do nowego oznakowania drogowego – m.in. dotyczącego przystanków wiedeńskich. Gdy tramwaj lub autobus znajduje się na tzw. przystanku wiedeńskim kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie i muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej. Jest to podstawowy obowiązek kierującego pojazdem, aby zapewnić pieszym możliwość bezpiecznego wejścia lub opuszczenia środka komunikacji publicznej.
Czym właściwie jest "przystanek wiedeński"?
To nic innego jak rodzaj przystanku tramwajowego, który po raz pierwszy zrealizowano w Wiedniu. Jego konstrukcja polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Rozwiązanie umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju oraz spowalnia ruch i zwiększa bezpieczeństwo pieszych.
Gdzie w Olsztynie znajdują się przystanki wiedeńskie?
W Olsztynie, znajduje się kilka przystanków wiedeńskich, które usytuowane są na ul. Kościuszki na wysokości Centrum Handlowego Manhattan oraz przed skrzyżowaniem ulicy Kościuszki z ulicą Kętrzyńskiego. Są to przystanki tramwajowo-autobusowe, gdzie dostęp pasażerów do pojazdu komunikacji miejskiej odbywa się z jezdni samochodowej. Konstrukcja takiego przystanku polega na podniesieniu jezdni na całej długości przystanku do poziomu chodnika.
- Najbardziej trujące grzyby w Polsce. Ich zjedzenie grozi śmiercią! [GALERIA]
- Znana sieciówka zamyka sklepy w Polsce. Na klientki czeka wielka wyprzedaż!
Ważne jest, aby pasażerowie oczekujący na przyjazd tramwaju/autobusu, znajdowali się na chodniku. Należy pamiętać, że wyniesiony fragment jezdni ułatwiający wsiadanie i wysiadanie z tramwajów to droga, po której poruszają się również inne pojazdy. Można na nią wejść dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie pojazd komunikacji miejskiej.
Przystanek wiedeński a kierowcy. Przepisy
Gdy tramwaj lub autobus znajduje się na tzw. przystanku wiedeńskim kierowców obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu na wzniesienie i muszą oni poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej. Jest to niezbędne by zapewnić pieszym swobodne i przede wszystkim bezpieczne dojście do tramwaju lub na chodnik.