Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oferuje przyszłym studentom nowy kierunek - chemię. Władze uniwersytetu podpisały z marszałkiem województwa - Gustawem Markiem Brzeiznem porozumienie, dzięki któremu uzyskano dofinansowanie na nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną dla tego kierunku. Nowy kierunek będzie uruchomiony na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.
Jest to kierunek chemia, czyli jedna z podstawowych nauk ścisłych. Tego kierunku faktycznie na naszym uniwersytecie brakowało, mieliśmy biologię od wielu lat, więc przydałoby się mieć też chemię. Kadrę mieliśmy od dawna, brakowało dobrej infrastruktury. Co prawda ta infrastruktura była, ale żeby otworzyć kierunek chemia to trzeba było porządnego, nowoczesnego sprzętu, tego brakowało. Uzyskaliśmy dofinansowanie z projektu unijnego, wygraliśy w konkursie no i stało się. Utworzyliśy kierunek, przeszliśmy na starcie pozytywnie ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Będzie to kierunek praktyczny, z dużym udziałem nauczycieli akademickich, ale z otoczenia gospodarczego, czyli nietypowych naukowców, ale również praktyków, dlatego jest to kierunek praktyczny. - mówi Kazimierz Warmiński - adiunkt Katedry Chemii Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.
Chemia póki co będzie dostępna w formie studiów licencjackich, czyli sześcio semestralnych. Wraz z utworzeniem kierunku chemii powstanie siedem laboratoriów oraz dwie sale seminaryjne: Pracownię Chemii Ogólnej i Nieorganicznej, Pracownię Chemii Analitycznej, Pracownię Analizy Instrumentalnej, Pracownię Chemii Organicznej, Pracownia Chemii Fizycznej, Pracownia Elektrochemii Stosowanej, Pracownia Dyplomowa, a także dwie sale seminaryjne. Po zakończeniu modernizacji, pomieszczenia zostaną wyposażone w nowoczesną aparaturę naukowo-badawczą. Co zyskają studenci po skońćzeniu tego kierunku?
Jesteśmy pewni, że nasi studenci znajdą pracę. Jak robiliśy rozeznanie rynku, to nie ma naszym zdaniem osób bezrobotnych po skończeniu kierunku "chemia". A gdzie mogą pracować? W bardzo wielu miejscach, począwszy od przemysłu, różne laboratoria, czy to szpitalne, kryminalistyczna lub w sanepidzie. Mogą pracować w różnych gałęziach przemysłu farmaceutycznego, czy innego. Szkolnictwo, bo nie zapominajmy o nauczycielach chemii, którzy też są potrzebni. Mamy też taką nadzieję, że będzie to ścieżka kariery naukowej, że po ukończeniu studiów licencjackich nasi studenci w przyszłości będą mogli ukończyć studia magisterskie, a potem trafić do szkoły doktorskiej i pracować na naszej uczelni, czy na innych uczelniach. - mówi Agnieszka Bęś - adiunkt Katedry Chemii Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.
Jak widać chemia to bardzo ciekawy kierunek z perspektywami. Kandydaci będą mogli na niego rekrutować już od przyszłego roku akademickiego, czyli 2020/2021. Warto zaznaczyć, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie cały czas wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów i otwiera nowe kierunki, które nie tylko poszerzają ofertę studiowania, ale dają większy wachlarz możliwości. Całą ofertę kierunków dostępnych na UWM znajdziecie na stronie uniwersytetu.