Stary wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim to obiekt, który planowano przebudować od kilkudziesięciu lat. Jednym z głównych problemów była zbyt mała powierzchnia, żeby pomieścić wszystkich studentów. Były różne koncepcje i finalnie zdecydowano się wybudować na nowo wydział w miejscu starego budynku, jednocześnie łącząc siedzibie Prawa i Administracji z Wydziałem Nauk Społecznych. Do tej pory zajęcia studentów wydziału nauk społecznych odbywały się na wydziale biologii oraz w dawnych budynkach Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie.
- Rozpoczynaliśmy budowę w 2020 roku. To był trudny rok z uwagi na pandemię koronawirusa. Mimo trudnej sytuacji także na rynku inwestycyjnym mój poprzednik rektor UWM prof. Ryszard Górecki podjął decyzję o budowie nowej siedziby. Początkowo siedziba miała kosztować ponad 30 mln zł, ale umowa na budowę z uwagi na rosnące koszty opiewała już na 74 mln zł – stwierdził rektor UWM, Jerzy Przyborowski.
Całkowita powierzchnia nowego wydziału to 12 tys. metrów kwadratowych, z czego około 5 tys. to przestrzeń użytkowa. W budynku są dwie duże aule wykładowe: na 250 osób i 130 osób, ponadto sala kreatywna, sale specjalistyczne m.in. kryminologiczna i sądowa, a także ponad 58 sal dydaktycznych.
Inauguracja roku akademickiego
Tego dnia odbyła się również inauguracja nowego roku akademickiego w Centrum Konferencyjnym. Co ważne, była to jubileuszowa inauguracja, świętująca 25-lecie istnienia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
- Dwadzieścia pięć lat temu trzy instytucje: Akademia Rolniczo-Techniczna, Wyższa Szkoła Pedagogiczna i Warmiński Instytut Teologiczny po wielu latach przygotowań połączyły się, aby ziściła się wyjątkowa idea utworzenia uniwersytetu w Olsztynie - mówił w swoim wystąpieniu inauguracyjnym Jerzy Przyborowski, rektor UWM. - Połączyły się rektoraty i dziekanaty, biblioteki i archiwa. Rozpoczęła się niełatwa integracja trzech środowisk, ale korzyści było o wiele więcej niż przeciwności. UWM stał się potentatem intelektualnym, naukowym i dydaktycznym i to nie tylko w skali regionalnej.
W tym roku naukę na olsztyńskiej uczelni rozpoczyna blisko 5,4 tys. osób. Do ich dyspozycji jest łącznie 74 kierunków, a w tym kilka nowości: Fizjoterapia (studia jednolite magisterskie), Politologia i stosunki międzynarodowe (studia pierwszego i drugiego stopnia), Analityka i zarządzanie publiczne (studia drugiego stopnia), Chemia (studia drugiego stopnia) oraz Kryminologia (studia drugiego stopnia).