Olsztyn. Naukowcy z UWM pracują nad rewolucyjną metodą oczyszczania ścieków [AUDIO]

2021-09-03 14:21

Łupiny z orzechów i pancerze owadów oczyszczą ścieki? Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego twierdzą, że to możliwe! To może być rewolucja w przemyśle, bo badane w Olsztynie materiały są tańsze i bardziej ekologiczne niż powszechnie stosowane technologie. Szczegóły w materiale poniżej.

Pióro ptaka, szczypta chitozanu z pancerzy owadów, garść łupin orzechów, kilka skórek po owocach oraz skorupek jajek – to wbrew pozorom nie jest przepis na tajemną miksturę. Jak udowodnili naukowcy z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wszystkie te składniki z powodzeniem mogą zamienić się w tanią oczyszczalnię ścieków.

Szukamy nowych i niekonwencjonalnych sorbentów do oczyszczania ścieków. Chodzi zwłaszcza o ścieki z przemysłu garbarskiego, tekstylnego czy papierniczego - wyjaśnia dr inż. Tomasz Jóźwiak, adiunkt z z Katedry Inżynierii Środowiska UWM. Węgle aktywne używane do tego celu są bardzo dobrymi sorbentami, ale niestety są bardzo drogie. Szukamy tanich zamienników wśród materiałów odpadowych, przy okazji znika też problem zagospodarowywania tych odpadów- dodaje naukowiec.

Tanie odpady oczyszczą ścieki

Sorbenty nad którymi pracują dr Urszula Filipkowska i dr Tomasz Jóźwiak, mają szkodliwe substancje pochłaniać. Materiały, które wzięli pod lupę są powszechnie dostępne, przez co też niedrogie. Naukowcy sprawdzili już między innymi, jak z pochłanianiem trucizn radzą sobie łupiny orzechów, łuski po nasionach, liście, skórki po cytrusach czy po warzywach (czosnku i ogórkach).

Oczywiście takie niemodyfikowane sorbenty rzadko kiedy dorównują wydajnością komercyjnym węglom aktywnym, ale należy pamiętać, że są one wielokrotnie tańsze, przez co ich stosowanie może się opłacać- tłumaczy dr Jóźwiak. Osobną grupę stanowią odzwierzęce materiały odpadowe, takie jak np. pióra, skorupki jaj, muszle, a także pancerzyki skorupiaków morskich. Z pancerzy krabów czy też krewetek można w łatwy sposób pozyskać chitynę i przerobić ją na chitozan, który charakteryzuje się wyjątkową zdolnością sorpcyjną

Dr Tomasz Jóźwiak, UWM: mamy kilka naszych „ulubionych” sorbentów

Pancerze owadów hitem

Problem niskiej dostępności chitozanu na polskim rynku może wkrótce rozwiązać rozwój hodowli owadów na pokarm (badania nad hodowlą mącznika młynarka na cele spożywcze i paszowe prowadzą m.in. naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM). Chitozan wyprodukowany z pancerzy tych owadów będzie miał przypuszczalnie podobne właściwości sorpcyjne jak ten, pozyskany z pancerzy krewetek, ale w polskich warunkach będzie znacznie bardziej dostępny i tańszy.

Dr Urszula Filipkowska i dr Tomasz Jóźwiak liczą na to, że w najbliższej przyszłości uda się skomercjalizować wyniki badań, a technologia nad którą pracują, zrewolucjonizuje proces oczyszczania ścieków. Duet naukowców stara się otrzymać kolejne granty na badania. Obecnie są one finansowane z funduszu wydziałowego „Doskonalenie metod oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania osadów”.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to: