Trudno się z nimi nie zgodzić. Kolorowe obszary na mapie miasta są pełne życia, zapachów i pożywienia. Nie trzeba ich kosić, wystarczy podziwiać. Łąki kwietne pomagają chronić środowisko, ochładzają powietrze, stają się naturalnymi rezerwuarami wody i barierą przed smogiem. Takie miejsca to nie tylko oszczędność i estetyka, ale też edukacja. Skorzystają rodzice z dziećmi lub nauczyciele z uczniami, bo dzięki łąkom można przybliżyć zagadnienia związane z bioróżnorodnością i ekologią - tak uzasadniali projekt zgłoszony do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego jego inicjatorzy.
Polecany artykuł:
Chabry, maki i bławatki
Przetarg na wykonanie łąk kwietnych Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie, rozstrzygnął pod koniec kwietnia tego roku. Zgłosiło się 10 firm, ostatecznie wybór padł na wykonawcę z Ełku.Zwycięzca przetargu miał 30 dni na realizację zadania.
Przygotowanie łąki kwietnej zaczyna się od zerwania i wywiezienia darni. Następnie ziemia musi być spuluchniona i oczyszczona z nieczystości, kamieni itp. Potem przychodzi czas na wysianie nasion i zwałowanie terenu.Na łące wysiana zostanie jedna z dwóch mieszanek, swoje miejsce znajdą tu m.in. chabry, złocienie, krwawniki i maki. To jednak nie wszystko. Na każdej z łąk znajdzie się też hotel dla owadów. Będą to drewniane domki zamocowane na dwóch drewnianych słupach. Każdy owadzi hotel będzie podzielony na 9 kwater. Zakończenie prac planowane jest pod koniec tego tygodnia - mówi Michał Koronowski,rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie
Łąki kwietne w Olsztynie. W których miejscach?
Łąki zajmą łącznie obszar ponad 7,5 tys. m.kw. Znajdziemy je w następujących miejscach:
- fragment Parku Centralnego od strony ul. Niepodległości (1850 m2)
- teren zielony przylegający do pływalni OSIR, od strony ul. Obiegowej i Uranii (1750 m2)
- wyspa zieleni po obu stronach chodnika, przy pętli autobusowej u zbiegu ulic Janowicza i Witosa ( 1000m2 )
- pas zieleni przy drodze technicznej na ul. Sielskiej (2200 m2)
- środkowy pas drogowy na ul. Tuwima na wysokości galerii handlowych ( ok. 700 m2)
Prace nad łąkami kwietnymi powinny zakończyć się w najbliższych dniach, ich odbiory olsztyński ZDZiT zaplanował pod koniec przyszłego tygodnia. Realizacja tego pomysłu kosztowała około 111 tys. zł. Deszcz i ciepło sprawią, że na efekty nie będziemy musieli czekać zbyt długo.