Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zamknięte na ponad miesiąc. Szykują się zmiany

i

Autor: UM Olsztyn: Marcin Kierul

inwestycje

Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zamknięte na ponad miesiąc. Szykują się zmiany

2023-10-25 14:17

Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zostanie zamknięte na ponad miesiąc. Powodem są drobne prace naprawcze obiektu oraz malowanie wnętrza, a także montaż nowych eksponatów. Co dokładnie ma się zmienić w obserwatorium? Szczegóły poniżej.

Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zlokalizowane jest w XIX-wiecznej wieży ciśnień wznoszącej się na najwyższym wzniesieniu dawnego Olsztyna. Na kolejnych piętrach można zapoznać się z rozwojem astronomii oraz z różnymi metodami obserwacji i pomiarów astronomicznych. Końcówka Roku Mikołaja Kopernika jest doskonałą okazją do wprowadzenia nowych rozwiązań do instytucji zajmującej się edukacją o przestrzeni kosmicznej i obserwacji nieba. W najbliższych tygodniach obserwatorium zostanie odświeżone i doposażone.

Kiedy Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie będzie zamknięte?

Obserwatorium będzie nieczynne między 1 listopada a 5 grudnia. W tym czasie zostaną przeprowadzone drobne prace naprawcze obiektu oraz malowanie wnętrza, a także zamontowane nowe eksponaty. - W czasie prac część eksponatów teraz znajdujących się w Obserwatorium zostanie udostępniona w sali odczytowej Planetarium - informuje p.o. dyrektora Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Agnieszka Zbanyszek. - Na czasowej wystawie "Astronomia dawna i niedawna oraz meteoryty" będzie można oglądać modele historycznych instrumentów astronomicznych i czasomierzy oraz część kolekcji meteorytów. Wystawa będzie czynna od 2 do 30 listopada - dodaje.

Co zmieni się w Obserwatorium Astronomicznym?

W trakcie zaplanowanych prac na I piętrze Obserwatorium zostanie utworzona "Doświadczalnia Kopernika". To nowoczesna, multimedialna i interaktywna wystawa o charakterze popularnonaukowym. Natomiast na II piętrze będzie "Gabinet Materii Kosmicznej". Specjalny system wystawienniczy z aplikacją multimedialną, zapewniający odpowiednie oświetlenie i wilgotność umożliwi doskonałą prezentację całej kolekcji meteorytów znajdującej się w Obserwatorium Astronomicznym.

W pobliżu wieży, w "Ogrodzie Kopernika", znajdą się natomiast repliki instrumentów obserwacyjnych, jakich używał wielki uczony, najznamienitszy mieszkaniec Olsztyna. Odwiedzający będą mogli z bliska przyjrzeć się, jak wyglądały kwadrant, triquetrum oraz astrolabium. Ustawiona zostanie także replika historycznego teleskopu powietrznego.

Dzięki zrealizowanym pracom zostanie unowocześniona oferta instytucji. Natomiast nowa kolorystyka pomieszczeń pozwoli na ujednolicenie pracowni, części wspólnych, klatek schodowych. Nie zmieni jednak zabytkowego charakteru obiektu.

Sklep Aldi w Dywitach już otwarty [ZDJĘCIA]

Częściowe zaćmienie słońca – Obserwatorium astronomiczne w Olsztynie, 25 października 2022