Rusza OBO 2025. Do Zespołu Koordynującego dołączą mieszkańcy miasta
To będzie już dwunasta edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Już w styczniu ruszą pierwsze prace nad nim. Po raz kolejny mieszkańcy będą mieli okazję zdecydować, na jakie inwestycje zostaną przeznaczone pieniądze. Nowa edycja wystartuje w styczniu i będzie trwała do końca lipca 2025 r. Realizacja wybranych przez olsztynian w głosowaniu projektów odbędzie się w 2026 r.
- W ocenie wniosków bierze udział Zespół Koordynujący, który ocenia wnioski pod względem formalnym oraz Zespół Opiniujący, składający się głównie z urzędników, ze specjalistów z danych dziedzin. Ten zespół ocenia wnioski pod względem merytorycznym. Teraz jesteśmy na etapie poszukiwania i opracowywania składów tych obu zespołów. Do Zespołu Koordynującego, który ocenia wnioski w pierwszym etapie, poszukujemy mieszkańców Olsztyna. Do 30 grudnia czekamy na kandydatury osób, które są zainteresowane sprawami miasta, które są kreatywne, które są w stanie poświęcić trochę czasu na sprawy miasta. Warunek jest jeden: trzeba być mieszkańcem Olsztyna i osobą, która chce poznać problemy i potrzeby naszego miasta. Wystarczy napisać swoje zgłoszenie, imię i nazwisko, i spośród wszystkich kandydatur, które zostaną zgłoszone, 3-osobowa komisja wybierze dwóch mieszkańców, którzy staną się pełnoprawnymi członkami zespołu – powiedziała w rozmowie z redakcją Radia Eska Olsztyn Beata Kardynał-Stawicka, koordynator Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Prace zespołu zaplanowane są raz w tygodniu. Od lutego do lipca 2025 r. będzie to osiem spotkań roboczych, trwających około dwóch godzin. Zgłoszenia można składać pod adresem e-mail: [email protected].
Miasto zwiększa budżet w OBO. Ile będzie wynosił i kiedy ruszy nabór wniosków?
Pierwszy etap OBO rozpocznie się dokładnie 13 stycznia. Jest to czas na składanie wniosków i będzie je można składać do 20 lutego. W tym roku doszło do jeszcze innej, istotnej dla mieszkańców, zmiany.
- Większych zmian proceduralnych nie planujemy na rok 2025. Wnioski będą podzielone na ogólnomiejskie i osiedlowe, z tym, że jedną największą zmianą jest to, że jest większy budżet, bo do wydania na projekty mieszkańców mamy 10 mln zł. W tym 3,5 mln na projekty miejskie i 7,5 mln na osiedlowe, więc jest o co walczyć – zdradziła nam Beata Kardynał-Stawicka.
W ubiegłej edycji OBO łączny budżet wynosił 7,5 mln zł.
Dawniej były tam pola, teraz jest lotnisko? Zobacz zdjęcia olsztyńskich Dajtek, które mają ponad wiek