Historia gwary warmińskiej
Gwara warmińska powstała w wyniku wymieszania się różnych gwar polskich, którymi mówili osadnicy kolonizujący południową część Warmii w XIV wieku. Były to głównie wielkopolskie gwary chełmińsko-dobrzyńskie i sąsiednie gwary Mazowsza. Poza tym znalazło się w niej sporo zapożyczeń z języka niemieckiego. Ponadto, oprócz nałożenia się wpływów różnych dialektów, na kształtowaniu się tej gwary zaważyła także wielowiekowa izolacja od reszty gwar polskich. W związku z tym mowa Warmiaków nie ewoluowała wraz z nimi i uniknęła wielu przemian, którym one podlegały. Stąd biorą się zachowanie w niej średniowieczne archaizmy leksykalne i wiele historycznych cech gramatycznych. Podobnie jest z obecnością w niej słów i zwrotów niespotykanych w innych odmianach języka polskiego.
Quiz z gwary warmińskiej. Czy jesteś ekspertem?
I choć wydawało się, że pamięć o gwarze warmińskiej zaginie, wciąż pozostaje żywa, a zainteresowanie nią rośnie z każdym rokiem. Kilka lat temu powstał elementarz gwary warmińskiej, wydawane są także pisane gwarą komiksy, a lokalni muzycy nagrywają piosenki inspirowane warmińskimi ludowymi pieśniami i muzyką. Poza tym od 2015 roku organizowany jest Regionalny Konkurs Gwary Warmińskiej "Po naszamu. Po warnijsku". Czy miałbyś szansę na wygraną? Możesz to sprawdzić w naszym nowym quizie z gwary warmińskiej.
Co znaczą słowa "frysztyk", "biała mycka" albo "koło"? W quizie znajdziesz dziesięć pytań. Na wszystkie bezbłędnie będą potrafili odpowiedzieć jedynie prawdziwi znawcy gwary warmińskiej. Niektóre słowa bowiem zupełnie nie przypominają współcześnie używanych. Przekonajmy się zatem, czy zaliczasz się do ich grona! Jeżeli natomiast uda ci się zdobyć 8/10, też możesz być z siebie zadowolony.