Pistia rozetkowa ma wiele synonimów: topian osokowaty, sałata wodna, sałata nilowa, piscja osokowata, pistia pływająca. Jest rośliną ozdobną uprawianą w akwariach i oczkach wodnych. Od piątku 2 sierpnia będzie jednak uznawana za inwazyjny gatunek obcy (IGO). – Pojęcie to oznacza, że ze względu na zdolność tych gatunków do ekspansji poza swoim naturalnym zasięgiem, mogą one spowodować poważne zagrożenie dla różnorodności biologicznej na terenie Unii Europejskiej, a w przypadku niektórych gatunków także dla gospodarki czy zdrowia człowieka – informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W związku z tym zakazane będzie m.in. jej przetrzymywanie, sprzedaż czy wwóz na teren Unii.
Pistia rozetkowa to nowy inwazyjny gatunek obcy
Osoby, które w swoim ogrodzie mają pistię rozetkową i nie chcą jej usunąć, będą musiały złożyć wniosek o zezwolenie na jej przetrzymywanie do GDOŚ, najpóźniej do 2 lutego 2025 roku. Natomiast podmioty, typu szkółki roślin, posiadające zapasy tych roślin będą miały prawo przetrzymywać i przemieszczać je:
- przez rok (do 2.08.2025 r.) – w celu sprzedaży lub przekazania do celów niekomercyjnych innym podmiotom posiadającym stosowne zezwolenie,
- do dwóch lat (do 2.08.2026 r.) – w celu sprzedaży lub przekazania innym podmiotom prowadzącym badania naukowe lub ochronę ex situ, bądź wykorzystującym IGO do celów medycznych, posiadającym stosowne zezwolenie.
Jeśli posiadacz zapasu IGO przez 2 lata nie sprzedał lub nie przekazał IGO, to jest zobowiązany unieszkodliwić roślinę, w warunkach uniemożliwiających jej rozprzestrzenienie się. Wówczas należy o tym powiadomić regionalnego dyrektora ochrony środowiska w terminie 7 dni.
Jaka kara grozi za złamanie przepisów dotyczący IGO?
Kto naruszy przepisy dotyczące IGO stwarzających zagrożenie dla Unii popełnia przestępstwo lub wykroczenie i może zostać obciążony administracyjną karą pieniężną do 1 000 000 zł.