Nowy drapieżnik sieje postrach. Szokujące odkrycie w Puszczy Rominckiej

i

Autor: Wikimedia Commons, Davidvraju, CC-BY-SA-4.0

wiadomości

Nowy drapieżnik odkryty w Puszczy Rominckiej. "Żaden powód do radości"

2024-11-04 11:20

Zaskakującego i zarazem niepokojącego odkrycia dokonano na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Pracownicy otrzymali informację, że samochód przejechał młodego wilka. Na miejscu okazało się jednak, że zwierzę nie przypominało ani wilka ani psa. Był to natomiast szakal złocisty.

Szakal złocisty w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej

Pierwsze pojedyncze osobniki szakala złocistego zostały zaobserwowane w Polsce wiosną 2015 roku. Miało to miejsce w dolinie Biebrzy oraz w pobliżu Białej Podlaskiej. Od tamtego czasu jego populacja z roku na rok rośnie, a zwierzę było widziane także w innych regionach kraju. Pod koniec października tego roku po raz pierwszy występowanie szakala stwierdzono na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.

Kiedy otrzymaliśmy informację, że w Rogajnach samochód przejechał młodego wilka, nie spodziewaliśmy się sensacji. Truchło chcieliśmy jednak zabrać – do badań. Tymczasem zwierzę, jakie zobaczyliśmy, wywołało konsternację. Nie było podobne do wilka, ale nie przypominało i psa. Burza mózgów, zaskakujące podejrzenie, kilka telefonów, przesłane zdjęcia – i mamy potwierdzenie. To szakal złocisty (…) Mylące były jego niewielkie rozmiary i „dziwna” sierść – jedno i drugie to rezultat zakażenia świerzbowcem – poinformował park w mediach społecznościowych.

Dodał też, że nowe gatunki to niestety żaden powód do radości.

Przeważnie oznaczają problemy, chociaż akurat o możliwym wpływie szakala na nasze ekosystemy wiedzy nie mamy.

Szakal złocisty. Co to za zwierzę?

Szakal złocisty to drapieżny ssak z rodziny psowatych. Uznawany jest za gatunek rodzimy w pasie od Bałkanów po Indochiny, obejmując Bliski Wschód. Wędrowne osobniki spotykane są również poza stałym zasięgiem. Jest największym szakalem i jedynym występującym poza obszarem Afryki. 

Coraz częściej widywany także w Polsce. Przyjmuje się, że szakale złociste migrują w związku z postępującą zmianą klimatu. W 2017 roku minister środowiska uznał szakala za zwierzynę łowną.

Szakal złocisty unika ludzi. Jednak gdy poczuje, że zagraża mu niebezpieczeństwo, może zaatakować.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:

Biała sarna w Nadleśnictwie Giżycko! Taki okaz rodzi się raz na kilka lat

Jesteś miłośnikiem zwierząt? Sprawdź, czy rozpoznasz te gatunki na zdjęciach [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
1. Na początek coś łatwego. Czy rozpoznajesz to zwierzę?
Jesteś miłośnikiem zwierząt? Sprawdź, czy rozpoznasz te gatunki na zdjęciach
Prawie wjechali w pieszych. Niebezpieczny incydent w Olsztynie