Nowa ścieżka rowerowa połączyła Biskupiec ze Szczytnem
W sobotę (8 lipca) uroczyście oddano do użytku ostatnią z trzech części tej trasy, położoną w gminie Biskupiec. Przedsięwzięcie było realizowane etapami. Jako pierwszy powstał w 2019 r. odcinek (8 km) w rejonie Szczytna, a w 2021 r. udostępniono odcinek (23 km) biegnący przez gminę Dźwierzuty.
Biskupiecka część trasy ma 12 km długości, zaczyna się w okolicach jeziora Kraksy. Wzdłuż ścieżki powstały miejsca postojowe, stacje naprawcze dla rowerów, punkty widokowe i tablice edukacyjne. Została zbudowana za 12,4 mln zł, z czego ponad 10 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.
Cała trasa rowerowa została wytyczona po nasypie zlikwidowanej w 1994 r. linii kolejowej, która łączyła Biskupiec i Szczytno. W miejsce po rozebranym torowisku zbudowano ścieżkę z masy bitumicznej i wyremontowano dawne wiadukty. Wzdłuż trasy pozostały budynki dawnych stacyjek kolejowych, m.in. Kobułtach, Rudziskach, Ochódnie czy Nowych Kiejkutach.
Ścieżka rowerowa Biskupiec - Szczytno biegnie przez atrakcyjne krajobrazowo i przyrodniczo tereny, m.in. przy Łąkach Dymerskich, które są uważane za największe w Europie zlotowisko żurawi.
To kolejna turystyczna atrakcja dla rowerzystów, która powstała ostatnio na Warmii i Mazurach. Na początku czerwca oficjalnie otwarto Mazurską Pętlę Rowerową. To licząca ponad 300 km trasa wokół Wielkich Jezior Mazurskich, która łączy się na północy regionu z autostradą rowerową Green Velo.
Najlepsze miejsca na Mazurach. Gdzie warto pojechać? Zobacz 8 ciekawych atrakcji