Pokazowa Zagroda Żubrów zlokalizowana jest w okolicach Krajewa na terenie Nadleśnictwa Dwukoły, gdzie w promieniu 130 km nie istnieje inna możliwość spotkania króla puszczy. Infrastruktura powstająca w ramach tej inwestycji pozwoli na wygodną i bezpieczną obserwację żubrów również przez osoby niepełnosprawne. Co ważne, miejsce to będzie pełniło nie tylko funkcję dydaktyczną i poznawczą, ale również ochrony przyrody.
Pokazowa Zagroda Żubrów w Krajewie prawie gotowa. Kiedy zostanie otwarta dla turystów?
Jak informuje Nadleśnictwo Dwukoły, budowa zagrody właśnie osiągnęła końcowy etap. Na początku grudnia przeprowadzona została również wizytacja, w trakcie której każdy z elementów zagrody został skrupulatnie sprawdzony przez specjalistów w celu gruntownej analizy funkcjonalności oraz stwierdzenia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, które zagroda bezwzględnie musi spełniać.
Transport pierwszych żubrów wyznaczony został na pierwszą połowę grudnia 2023 roku. Zagroda jednak zostanie udostępniona odwiedzającym dopiero po zakończeniu okresu aklimatyzacji zwierząt.
– Biorąc pod uwagę dobrostan zwierząt oraz stres wynikający z odłączenia od stada, transportu, który jest nienaturalnym procesem dla zwierząt dzikich oraz aklimatyzacją zwierząt w nowym miejscu prosimy o cierpliwość oraz niezbliżanie się do ogrodzenia. Wspólnie dbajmy o dobro naszych Dwukolskich Żubrów – apeluje nadleśnictwo.
Inwestycja zrealizowana została w ramach Projektu "Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce" i jest ona jego ostatnim elementem. Projekt obejmuje swym zasięgiem 90% krajowej wolnej populacji tego gatunku w 8 województwach oraz 6 kluczowych zagród hodowlanych. Beneficjentem projektu jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a partnerami Białowieski Park Narodowy oraz 25 jednostek Lasów Państwowych. Koszt realizacji zadania to ponad 5 300 000 zł – w 70 proc. finansowane będzie ze środków Lasów Państwowych, w 30 proc. ze środków Unii Europejskiej.
Punkt widokowy nad jeziorem Święcajty. Zapiera dech w piersiach! [ZDJĘCIA]