turystyka

Niezwykły punkt widokowy na Mazurach. Jest mało znany, a zapiera dech w piersiach [ZDJĘCIA]

2024-06-09 20:38

Mazury skrywają wiele niedocenionych miejsc, które warto odwiedzić. Mało znana atrakcja znajduje się chociażby w Węgorzewie. To punkt widokowy na wzgórzu, z którego rozpościera się niesamowity widok na jezioro Święcajty oraz Półwysep Kalski. Jak do niego dotrzeć? Szczegóły w artykule poniżej.

Niezwykłe miejsce na Mazurach. Punkt widokowy nad jeziorem Święcajty zachwyca o każdej porze roku

Węgorzewo to mazurskie miasteczko, które nie jest tak popularne wśród turystów jak Mikołajki czy Giżycko. Wielu osobom kojarzy się raczej z wojskiem niż wakacyjnym odpoczynkiem. A szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania. Przede wszystkim przepiękne plaże – miejską nad jeziorem Mamry oraz w ośrodku "Piękny Brzeg" nad jeziorem Święcajty. To jednak nie wszystko. W Węgorzewie znajdziemy także niedocenioną atrakcję, która zapiera dech w piersiach. To punkt widokowy na wzgórzu, z którego o każdej porze roku podziwiać można niesamowity widok na jezioro Święcajty oraz Półwysep Kalski.

Znajduje się tam również cmentarz wojenny założony pod koniec I wojny światowej. Spoczywa na nim 344 żołnierzy niemieckich i 234 żołnierzy rosyjskich. Nekropolia ma powierzchnię 3400 m kw., jest ogrodzona kamiennym murkiem. Przy wejściu umieszczono dwie tablice informacyjne na temat nekropolii - jedną w języku polskim, a drugą w niemieckim. W centrum cmentarza znajduje się drewniany krzyż, który został ufundowany przez rodzinę Lehndorffów, arystokratów z Prus Wschodnich, właścicieli majątku w Sztynorcie. Obok krzyża można obejrzeć kamienny pomnik z inskrypcją w języku niemieckim. Mogiły żołnierzy obu wrogich sobie wojsk umiejscowione są po obu stronach alejek wytyczonych wzdłuż kamiennego muru ogrodzenia.

Jak dotrzeć punkt widokowy nad jeziorem Święcajty?

Z Węgorzewa dotrzemy tu ulicą Jasną (po drodze plaża miejska Kal na Zatoce Paluszek, przed nią należy skręcić w lewo i dalej podążać drogą gruntową równolegle do linii brzegu), przed wzgórzem znajdziemy oznakowania. Inna droga z Węgorzewa to krajówka 63 (wzdłuż ścieżka rowerowa), z której (za Górą Konopki) należy zejść w prawo. Żwirowa droga przez lasek wiedzie wprost na wzgórze.

Źródło: UM Węgorzewo, Starostwo Powiatowe w Węgorzewie

Eska Summer City Olsztyn! Święto Pieczywa Rzemieślniczego
Listen on Spreaker.